Zeleninové a ovocné šťávy

Mangová pro energii, rebarborová k hojení ran

Probereme se zajímavostmi o mangu, papáji a rebarboře – tedy všeobecně oblíbených zimních plodech.

Přes výborné léčivé účinky mají několik zdravotních úskalí, o nichž je dobré předem vědět. Za domovinu mangovníků bývá považována Indie. Postupem času se toto ovoce rozšířilo do zemí Asie a mnoha dalších tropických zemí po celém světě. Předností manga je vitamin B, a to především B6.

Mangová a papájová při pálení žáhy

Vitamin B6 podporuje například syntézu bílkovin v organismu, schopnost lepšího soustředění, dobrou funkci krevního oběhu, máte-li velké stresy, potřebujete určitě doplnit vitamin B6, protože při stresech se rychleji spotřebovává. Mango obsahuje také vitaminy B3 (posiluje nervový systém, podporuje kvalitní spánek apod.), B5 (má protistresové účinky, dodává tělu energii, působí proti předčasnému šedivění vlasů). Dále bohatý mix vitaminů A, C, E, minerální látky a stopové prvky, jako měď, hořčík, mangan, draslík, zinek. Na druhou stranu má v sobě mnoho cukru, proto mangová šťáva není vhodnou pochoutkou pro diabetiky, hypoglykemiky, při kvasinkových infekcích, některých alergických projevech a dalších zdravotních obtížích, které souvisejí s hladinou krevního cukru. Totéž platí o šťávě z papáji!

Pro ostatní, mangová šťáva rychle zažene žízeň a pro své výživné složení je vhodným nápojem při dehydrataci. Pomáhá též rozproudit krevní oběh a vyčerpanému tělu dodává nezbytnou energii. Kombinace šťávy z manga a papáji (v ředění 1 : 3) se doporučuje při problémech s pálením žáhy. Šťáva se pije po malých doušcích během jídla v celkovém množství jedné menší skleničky.

Papája pochází ze Střední Ameriky, ale v současné době se pěstuje i v Africe a v některých asijských zemích. Stejně jako mango, i papája obsahuje mnoho vitaminu A, B, C, a navíc má papájové enzymy, které ovlivňují zdárné trávení potravy, kožní onemocnění a alergie. Můžete vyzkoušet tzv. papájovou kúru – kdy po dobu jednoho týdne sníte každý den 1 papáju či z ní vypijete džus. Cílem je, abyste se cítili lépe, měli více energie, vitality a celkově se zlepšilo vaše zažívání.

Kombinace šťáv z manga a papáji působí pozitivně při odstraňování  zažívacích problémů a také při otocích, zánětech, horečkách, psychických chmurách apod.

Jak zralost papáji, tak manga se pozná podle mírného stisku ovoce, které je poddajné, ale ne příliš měkké ani tvrdé. Nečekejte na úplnou měkkost, to bývá většinou již od středu nahnilé. Šťáva z manga se připravuje z oloupaného a vypeckovaného ovoce. Papáju také oloupeme, dužninu zbavíme semen a můžeme odšťavňovat.

Rebarborová pro přirozeně krásný chrup

Pro vysoký obsah kyseliny šťavelové není tato šťáva úplně vhodná pro přímou vnitřní konzumaci. Přesto mají léčivé látky rebarbory při správném dávkování důležité léčebné využití. Kyselina šťavelová se uvolňuje i při vaření, proto lidé, kteří trpí revmatismem, žlučníkovými, močovými či ledvinovými kameny, by se měli rebarboře raději úplně vyhnout. Ostatním může rebarborová šťáva udělat velkou službu v následujících případech: Velmi efektivně prospívá při zubech „zašlých“ od cigaretového kouře, zubním plaku, zubním kameni, zubních kazech, zánětu sliznice dásní a paradontóze, aftech na dásních, jazyku apod. Co se týká „rebarborové péče“ o zuby, jsou k dostání různé rebarborové přípravky (v prášku), které lze využít také pro čištění zubů. Rebarborovou šťávou však můžete pravidelně vyplachovat ústa a kloktat.

Šťávu z rebarbory lze využít především vně, a to formou obkladů či „dezinfekční“ vody při proleženinách, snětích, ranách, bércových vředech apod. (Nejprve opatrně vyzkoušejte na menší ploše rány. Osvědčí-li se vám rebarborový obklad, můžete jej plně využívat.) V malých dávkách lze pít šťávu nebo jíst tepelně upravenou zeleninu při trápení se zácpou, ale i mírném průjmu, nadýmání, střevních parazitech apod. Díky vysokému obsahu vlákniny regeneruje střeva a očišťuje organismus od jedů a škodlivin. Rebarbora je velmi bohatá na vápník (pevné kosti a nervy), hořčík, mangan (správná funkce svalů), draslík (vylučování vody z těla, optimální přeprava živin z krve do tělesných buněk). Obsahuje mnoho vitaminu B pro zdravou tvorbu kůže, hezké vlasy atd., speciálně kyselinu listovou pro krvetvorbu, růst buněk, výživu mozku a nervů.

K přípravě šťávy a ke konzumaci se využívají jen zdužnatělé řapíky, které jsou jemnější a stravitelnější, nikoliv krajní listy obsahující mnoho výše zmiňované kyseliny šťavelové. Zelenina se musí před přímým zpracováním oloupat! Pokud vás zaujaly léčebné účinky rebarbory, zaměřte se spíše na její konzumaci v tepelně upravené formě, tedy kompotů, džemů, náplní apod. Šťávu využívejte spíše pro vnější léčbu.

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 02/2011