Čínští vojáci je užívali před bojem, tibetští mniši zase využívali jejich účinků k tomu, aby mohli přežít s malými dávkami jídla.  V současnosti byla řada z nich znovu objevena. Řeč je o bylinách a houbách, které spadají do kategorie adaptogenů a které  pomáhají našemu tělu přizpůsobit se každenímu stresu. Vnitřní výživou dokážeme často daleko víc než drahým krémem proti vráskám!

 1. Ženšen – v čínské herbologii je ženšen považován za tonikum doplňující energii Qi. Dále zvyšuje vitalitu a vyrovnává účinky stresu na tělo. Existují studie potvrzující, že ženšen zlepšuje imunitní systém.

2. Cordyceps (housenice čínská) – patří mezi antioxidanty. V Číně se používá už po tisíce let, pěstuje se v horách v nadmořské výšce 2000 m. Je zde uctíván pro vliv na posilování imunity, schopnost zvyšovat energii a posilovat potenci. Nejnovější výzkumy dokazují, že má také silné anti-aging účinky.

3. Rozchodnice růžová – široce používaná ruskými sportovci a kosmonauty ke zlepšení energie a výkonu. Zklidňuje a hraje roli při normalizaci srdeční frekvence po stresu nebo cvičení.

4. Ashwagandha – zlepšuje fyzickou i duševní kondici a zpomaluje procesy stárnutí. Její antioxidační účinky jsou založeny na neutralizaci volných radikálů, které se vyskytují v lidském těle a tím chrání zdravé buňky před jejich negativním vlivem. Pomáhá také u depresivních stavů a snižuje vliv stresu na organizmus.

5. Bazalka posvátná – podporuje kardiovaskulární systém, pomáhá harmonizovat hladinu krevního cukru a zlepšuje úroveň vlhkosti pokožky. Pomáhá snížit účinky stresu snížením hladiny kortizolu. Podporuje vylučování toxinů z těla.

6. Kurkuma – používá se v čínské a ayurvédské medicíně. Podporuje krevní oběh, zmírňuje bolesti, působí protizánětlivě, pomáhá při potížích se žlučníkem a prospívá játrům.

7. He Shou Wu – název této byliny v překladu znamená "černovlasý pan He". Název se odkazuje na slavný lidový příběh o muži, který díky užívání He Shou Wu získal zpět své černé vlasy, mladistvý vzhled a vitalitu. He Shou Wu se používá při únavě, problémech s imunitou a k léčbě předčasného stárnutí, zejména předčasně šedivých vlasů. Dle moderních výzkumů zvyšuje hladinu HDL „tzv. dobrého cholesterolu” a vede k poklesu celkového cholesterolu a tuku v krvi.

8. Ginkgo biloba – podobně jako kurkuma i ginkgo biloba zlepšuje krevní oběh. Jeho účinků lze využít jako prevenci proti Alzheimerově nemoci a dalším degenerativním onemocněním, které ovlivňují paměť a mozkové funkce. Může se také použít k prevenci srdečních onemocnění a makulární degenerace.

9. Mateří kašička – je hustá, mléčná látka produkována včelími dělnicemi jako výživa včelí královny. Má protinádorové preventivní účinky, snižuje hladinu cholesterolu, působí protizánětlivě a má hojivé účinky. Současně také stimuluje imunitu.

10. Zelený čaj – obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a účinných látek. K nejvýznamnějším patří polyfenoly, které mají ochranný účinek proti volným radikálům, kardiovaskulárnímu poškození a některým druhům rakoviny. Čajové katechiny inhibují růst některých virů a bakterií, chrání nás tak i před chřipkou. Studie dokazují, že zelený čaj může chránit kůži před poškozením sluncem, snížit výskyt vrásek a zlepšit elasticitu pleti.

 Užívání bylinných přípravků je vhodné konzultovat s odborníkem, protože každá bylina má specifické účinky vhodné pro určitý druh onemocnění.  Například He shou wu má mírně estrogenní vlastnosti, a proto je třeba, aby se jej vyvarovaly ženy s anamnézou rakoviny prsu. Kurkuma je velmi účinná pro krevní oběh, ale má vlastnosti snižující krevní sérum, a proto by neměla být kombinována s léky na ředění krve, jako je warfarin. Existuje také mnoho různých druhů ženšenu a jejich účinky se liší.

Osvědčené a účinné výtažky z hub, bazalky vonné a aminokyselinu arginin obsahuji bionformační preparát VIRAIMUN. Navrací tělu svěžest a vitalitu - je vhodný jak pro revitalizaci duševních a fyzických sil, tak i pro krásu.