Víte, která rodina parfémů je v parfemářském světě největší? Ano, samozřejmě, květinová. Květinové vůně se mohou skládat z jediného tónu, mnohem častější jsou však vonné kompozice, ve kterých může pan Mistr vůní vyjádřit svoji představu dokonalé vůně pro Ni. Podle vonných tónů pak můžeme květinové parfémy dělit na mnoho kategorií, oblíbené jsou vůně zelené, akvatické, pudrového charakteru, ovocné, či kombinace květin a orientálních složek s aldehydy a mnoho dalších. Je jich tolik, že vyznat se v nich je náročné i pro odborníky. Nebudeme se o to ani pokoušet, pojďme si jen tak pro radost přivonět. Které květy si vybereme?  Přece ty královské. 

 Královna květin – růže

Růže je snad nejkrásnější květinou – však je také od nepaměti považována za zázračnou a je jí přisuzována neomezená a magická moc. Má také silné antibakteriální a antivirové účinky. Růže je vyjádřením lásky a podle pověsti je schopna lásku přitáhnout. Věděla to již královna Kleopatra, a proto se koupala v lázni provoněné okvětními lístky růže. A přivábila tak dva nejmocnější muže tehdejšího světa, než se jí láska stala osudnou!

Růže v parfémech

Růže prochází dějinami světa i dějinami parfémů. V parfému si růže „vystačí“ sama, kdo přivoněl k maličké „zkumavce“ ukryté v hnědém flakonku ze dřeva, jak ji prodávají v Bulharsku, ví, o čem mluvím. Nicméně páni parfuméři rádi vytvářejí kompozice parfémů a ženy si rády vybírají.

Chanel no 5 (1921)

Pokolikáté jej již zmiňuji? Nejde to jinak, vždyť je to příběh o lásce a vášni Coco Chanel   převedený do jedinečné vůně. Coco postavila svůj parfém především na nové vůni aldehydů, do samotného srdce parfému však použila královský pár květin – růži a jasmín.

Mademoiselle Coco (2002)

Je to velmi zvláštní nenapodobitelná vůně, zajímavá tím, že se většinou líbí i ženám, které Chanel no 5 „nemusejí“ a také „sedí“ jak dívkám, tak i dámám. Ta vůně je ztělesněním ženskosti a krásy. Vůně velmi elegantní, tajemná a svůdná, vůně ženy, která přitahuje muže jako magnet. Vůně, jejíž tváří se stala slavná herečka Keira Kneightley. A jak voní? Voní po pomeranči, mandarince, bergamotu, jasmínu a turecké růži, nejdéle na vás ovšem vydrží velmi přitažlivé tóny bílého pižma a vanilky. Parfém Mademoiselle Coco byl uveden na trh v roce 2002 a přinesl novou slávu značce Chanel.

Další parfém s růží, který vám chci představit má též slavné, byť méně známé jméno než Chanel. Používá jej moje nejlepší kamarádka. Osobitá, velmi vzdělaná dáma s všestranným talentem na cokoli. Parfém, o kterém mluvím, je silný, originální a čistý jako srdce a duše mé přítelkyně. Uhodnete? Napovím vám, je to parfém značky, která nechrlí parfémy jeden za druhým, ale směřuje k dokonalosti. Parfém  Eau du Soir od Sisley (1990) vás již při prvním nadechnutí zaujme krásným sladěním mandarinky, grapeifrutu a pepře, dále se rozvoní sladkými tóny růže, jasmínu a konvalinky s kosatcem, aby nakonec přešel do netypického, vřelého spojení ambry, pižma a lišejníku. Vůně Soir působí vznešeným dojmem, přitom je jemná a vhodná i na denní nošení. Však také Sisley založil v roce 1976 hrabě Hubert d’Ornano, ze starého francouzského šlechtického rodu.

Za svůj život jsem již přivoněla k mnoha parfémům a myslela jsem si, že mě již žádná vůně nemůže překvapit. Mýlila jsem se. Autorka parfému, který to dokázal, má velmi zvučné jméno. Je to paní Aerin Lauder, kreativní ředitelka firmy Estée Lauder, v jejíchž žilách koluje krev její babičky, slavné Estée. Přáním paní Aerin bylo vytvořit „moderní šatník“ vůní, ve kterém by si každá žena našla svůj parfém, kterým by mohla okamžitě vytvořit náladu a změnit pocity svého okolí. Evening Rose (2015) je strhující vůně, v jejímž centru dění stojí růže, růže a zase růže. Krása, čistota, nevinnost růže je zachycena v parfému. A doplněna něčím, co je nové – emotivní vůní koňaku smíchanou s ušlechtilou vůní kadidla a ambry. Je to krása nesmírná, nedokážu ji popsat, musíte si k ní přivonět! 

Všimli jste si, se kterým květem se růže v parfému objevuje nejčastěji?  Ano, růže je královna a má rovnocenného partnera, krále – jasmín!     

 Král jasmín

Tenhle krásný bílý květ je mužského rodu a má náročnou úlohu. Má vůni své královny v parfému doplňovat, vyzdvihovat a podtrhovat, nikoli ji přebíjet nebo jí konkurovat. Aby jasmín, král květin, tuhle roli zvládl na jedničku, musí se s ním umět pracovat. Sběr jasmínových květů má téměř magický charakter. Jeho květy se sbírají těsně před svítáním, kdy je jejich vůně nejsilnější a nejkrásnější. Každý květ má být sklizen ručně a s velkou opatrností, protože poraněné květy produkují nekvalitní olej.

K získání 1 kg jasmínového oleje je potřeba 8 milionů květů!

Jasmín poskytuje parfémům vůni silnou, podmanivě přitažlivou, afrodiziakální.   

Parfém J´Adore od Diora spatřil světlo světa roku 1999, takže jej s klidným svědomím můžeme zařadit mezi parfémovou klasiku. Je to nadčasová vůně, kterou si oblíbily ženy na celém světě. J´Adore voní jako velmi vyvážená kytice jemných, sladce dívčích květů, z jejíhož srdce vydechuje paní růže a pan jasmín, ke kterým ještě přistupuje vzácná tuberóza. J´Adore je další skvost mezi parfémy, který si můžeme vzít kdykoli a kamkoli.                                                                                                              

Nejbližší současnosti a nejbližší mému cítění moderního pojetí parfému je parfém Ikat Jasmine z roku 2013. Pochází ze stejné kolekce vůní Aerin od paní Lauder jako Evening Rose. Má velmi jednoduchou kompozici v kombinaci dvou druhů jasmínu – sambakového a egyptského, které se opět snoubí s exotickou tuberózou a sladce zahřívajícím santalovým dřevem. Paní Aerin nepotřebuje k vyjádření seznam ingrediencí, překvapivá krása jejích vůní je v úsporné eleganci.

 Tuberóza – květ dvou tváří

Naše královská dvojice v parfémech má ještě třetího, silného partnera. Je to partner zajímavý a tak trochu kontroverzní. Někdo jeho vůni miluje a někdo by jej nejraději vyobcoval ze světa parfémů. Však také francouzský znalec Frederic Malle o nositeli této vůně řekl:

„Tuberóza je zajímavá, kontrastní květina, ve které se snoubí dvě stránky – jedna je jásavá, svěží, slunečná, druhá tělesná, smyslná, až maličko obscénní.“

 Květy tuberózy – nočního hyacintu, se otevírají pouze v noci a jejich vůně vždy lidi fascinovala. Aztékové připisovali nočnímu hyacintu magické schopnosti. Zřejmě věděli, o čem mluví, protože současná věda prokázala, že vůně tuberózy ovlivňuje nervová centra v mozku, která jsou zodpovědná za sexuální touhu. Jak květ, skrývající tajemství, voní? Vůně to je sladká, omamná, ale může se vám z ní po nějaké době točit hlava. Je to tím, že tuberóza je trošku, opravdu maličko, jedovatá. Já osobně mám tuberózu moc ráda, právě pro její kontrastní charakter. Je všechno, jen ne nudná. 

Na závěr dnešního malého cestování voňavým světem pro vás mám typ na příjemný parfém.  Jmenuje se My Way (2020), Moje cesta, a je to tak trochu netypický Armani. Ingredience parfému jsou opravdu kosmopolitní, ale šťastně zvolené, mají se navzájem rády. My Way obsahuje pomerančový květ z Egypta, bergamot z Kalábrie, jasmín a tuberózu z Indie, cedrové dřevo z Virginie a vanilku z Madagaskaru. Ještě než vás parfém osloví svojí vůní, zaujme vás flakonem. Jeho víčko má symbolicky modrou barvu Země, která nás všechny spojuje. Zdobí jej prstenec, znázorňující cestu, která je jen a jen vaše. Na této své cestě životem zažijete spoustu krásných setkání, stejně zářivých jako je prstenec flakonku. Dnes, kdy jsou cesty do dalekých krajin tak trochu zapovězené, můžeme do My Way vtělit své sny, které se s podporou parfému a požehnáním shora, uskuteční. Šťastnou cestu!