Nervamin jako brána mezi životem a smrtí

Hlavní složkou směsi éterických olejů (silic), kterou znáte pod názvem Nervamin, je nardová silice (Nardostachys jatamansi). Nervamin má v systému Regenerace ve Sféře pozici číslo dvanáct, a to je poslední, nejvyšší pozice.

Po přečtení tohoto článku, který o Nardu napsala Patricia Davisová, možná pochopíte, proč má Nervamin číslo dvanáct a proč je hlavní složkou právě tato silice. Ale nejen to, doplňuje ji například magická rostlina Inků – aksamitník (Tagetes minuta) – používaná při očistných rituálech a také, stejně jako nard, mající vynikající protiplísňové účinky. Nard pochází ze severní Indie a pro léčivé vlastnosti a vůni je oceňován už od starověku. Neměl by se zaměňovat s levandulí širolistou (jak to činí i někteří lidé, kteří by se v této oblasti vyznat měli).

Nard

Nard je aromatická bylina blízce příbuzná kozlíku lékařskému s krajně neobvyklým kořenovým systémem – z jednoho kořene vyrůstají dva typy výhonků, z nichž jeden je podzemním květovým výhonkem neboli oddenkem a nachází se v něm většina esenciálních olejů. Olej se z něj extrahuje destilací v páře a jeho barva se pohybuje od světle žluté po tmavě jantarovou. Hlavními složkami jsou bornylacetát, izobornyl valerianát, borneol, pačuli, alkohol, terpinol a eugenol. Aroma lze definovat jen velmi těžko, Dioscorides tvrdil, že je cítit po kozách. V každém případě má opravdu poněkud „živočišný“ charakter, je hluboké, rašelinné a zemité.

V domovské Indii byl nard vždy oceňován jako parfém, léčivka a bylina prospěšná v péči o pleť. Na Blízkém východě a ve středomořských oblastech byl vysoce ceněn už před tisíci let, neboť je o něm zmínka i v bibli (v Písni Šalamounově a v kázání sv. Jana na hoře, v němž najdeme příběh Máří Magdaleny, která pomazala Kristovy nohy vonnou „mastí z nardu, velmi hojně“). Dioscorides (pokud se zrovna nevyjadřoval hrubě o vůni) charakterizoval nard jako bylinu „přehřívající, vysušující a diuretickou“ a prospěšnou při silné menstruaci, vaginálních výtocích, ledvinových a jaterních problémech, zánětech všeho druhu a k rozptýlení nahromaděných toxinů.

Moderní způsoby využití naznačují, že nard má skutečně harmonizující účinek na menstruační cyklus. Bílý výtok, o němž Disoscorides psal, je jedním ze symptomů kvasinkového zánětu vaginy a nard je fungicidní olej, takže by mohl být při likvidaci organismů Candidy albicans užitečný.

Olej pomáhá při alergických kožních reakcích a všech druzích vyrážky. Protože harmonizuje, dá se používat k masážím obličeje a přípravkům k péči o pleť na všechny typy pokožky, zvláště hodnotný je však pro zralou pleť. Victoria Edwardsová uvádí: „Olej obnovuje fyziologickou rovnováhu pokožky a vede k trvalé regeneraci.“ Dobré účinky na pokožku má Nervamin přimíchaný do krému Diozon clear. Sráží vůni ozonového krému a po jeho odpaření zůstává na pokožce jen příjemné aroma Nervaminu. Určitě zkuste přimíchat deset kapek Nervaminu do Diozonu clear. Je to ideální antiseptikum úplně na vše. Stálo by za to, vyzkoušet nard na léčbu celulitidy, protože jde o diuretický a detoxifikující olej, ale také proto, že má hluboce relaxační účinky, a stres celulitidu zhoršuje. Může pomoci při hormonální nerovnováze, jež je někdy s celulitidou spojována.

Je samozřejmě vynikajícím olejem pro každého, kdo žije v napětí a úzkosti, a podobně jako kadidlo má i nard schopnost pomoci lidem zbavit se starých bolestí či citových bloků, jež se drží v jejich nitru. Aromaterapeutům, kteří pracují s energií čaker nebo masážemi vztahujícími se k auře, se nepochybně velmi osvědčí. Skutečnost, že Máří Magdalena použila nard k pomazání Ježíšových nohou večer při poslední večeři, naznačuje, že tato bylina může mít význam i pro terapeuty, kteří pracují se smrtelně nemocnými pacienty. Ježíš věděl, že jeho smrt se blíží a Magdalena to věděla rovněž: její pomazání Kristových nohou nardem bylo jakousi formou svátosti při přípravě na tento okamžik. Aromaterapeuti, kteří pracují v hospicech, by možná rádi nard začlenili mezi oleje, jež mají pomoci lidem blížícím se ke konci jejich pozemského života. Nervamin je možné používat do velmi příjemných uklidňujících koupelí i do sauny. Vyzkoušejte si přechod do vyšší sféry a nalaďte se na číslo dvanáct. Teprve tam všechno začíná.

Autor: Vladimír Ďurina

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 02/2011