Broumovsko je krajem malebným, ale pro mnohé i neznámým. Tento nevelký výběžek mezi Orlickými horami a Krkonošemi zabíhá asi dvacet kilometrů do polského vnitrozemí a za druhé světové války ho oddělovala pomyslná hraniční čára Sudet.

 Pískovcové Broumovské stěny se vypínají mezi Policí nad Metují a Broumovem a pravdou je, že turisty vyhledávaným Adršpašsko-Teplickým skalám, které se nacházejí v těsném sousedství, jen nesměle konkurují. Broumovské stěny, ale na rozdíl od Adršpašsko-Teplických skal, kde některé značené stezky v sezóně připomínají koridor pražského metra, nabízejí klid a soukromí. Vítají nejen duše romantické, ale i sportovní.
Celá oblast je protkaná lesy, rybníky, skalními soutěskami a úžasnými výhledy. Mezi jednotlivými aktéry, kteří utvářejí prostor, panuje neobvyklá symbióza. Výsledkem je dechberoucí dojem, kterým na vás krajina působí. Není divu, že od roku 1991 náleží k CHKO Broumovsko.

Na scenérie broumovských vesniček s více než stoletými statky, Javořích nebo Sovích hor můžete pohlížet z nespočetných vyhlídek. Jednu z nich najdete na Hvězdě, nacházející se 674 m n.m. , místu nedaleko vzdáleném vesničce Hlavňov, zhruba 3 km od Police nad Metují. Můžete dojet až na nedaleké parkoviště, zastavit se v poutní kapli Panny Marie Sněžné, kterou v roce 1733 na hvězdicovém půdorysu vyprojektoval a z pískovcových kvádrů postavil K. I. Diezenhofer.

O pár desítek metrů dál lákají otevřené dveře Chaty Hvězda. Vyřezávaný interiér ve švýcarském stylu a zapálený oheň v krbu příjemně překvapí. Dejte si třeba kyselo, podkrkonošskou polévku připravovanou z chlebového kvásku a k tomu sklenku místního Opata, piva, jehož název byl inspirován představeným nedalekého broumovského kláštera řádu Benediktýnů. A když už jsme u gurmánských požitků, ochutnejte i výtečný hutný chléb, který tradičním způsobem pečou v pekárně v Polici nad Metují.
Na Hvězdu se dostanete i Kovářovou roklí od Hlavňovského rybníka. Není dlouhá, nějaké dva kilometry, počítejte ale, že se při výšlapu trochu zapotíte. Odměna vás ale nemine, cesta vede zalesněnou soutěskou, která je lemována až sto metrů vysokými skalními útvary. Určitě probudí vaši představivost. Kromě působení magických skal roztodivných tvarů na vás v dolní části čeká Mariánská jeskyně a jako bonus na závěr se před vámi nahoře otevře scenérie skalního divadla.

Pokud se v této oblasti ocitnete během letních prázdnin, rozhodně si nenechte ujít některý z koncertů, které se konají v barokních kostelech ve vesničkách broumovského výběžku. Zastavte se třeba v Ruprechticích, Martínkovicích či Božanově. Kostely často volají po rekonstrukci, ale snad právě nedokonalost, syrovost a padající omítka dodá uměleckému zážitku přidanou hodnotu. Varhany, houslový kvartet, Štefan Margita, nadějná umělkyně z Japonska, místní babičky a holandští novousedlíci rázem přispějí ke kosmopolitnější atmosféře. A Broumovský výběžek se tak může cítit o kousek blíž světu.

Vězte, že nejlepšími přístupovými místy do skal jsou obce Hlavňov, Pěkov - Hony, Suchý Důl - Slavný, Machov. Kromě turistiky a horolezectví je silnější nátury sjíždějí i na kolech. Můžete využít následujících cyklotras:

Cyklotrasa KČT č. 4000 – Okruh Stěny – 53 km
Pasa – Amerika – Martínkovice – Božanov – Radków – Karlów – Ostra Góra – Machovská Lhota – Machov – Bělý – Police nad Metují – Suchý Důl – Hlavňov – Pasa (Pěkov)
(Trasa vede přes sousední Polsko)
Cyklotrasa KČT č. 4001 – Okruh Stěny – „Vyhlídková cesta" – 30 km
Pasa – Amerika – Martínkovice – Pánův Kříž – Slavný – Suchý Důl – Hlavňov – Pasa (Pěkov)
Trasa je značena červeným pruhem a od Ameriky modrým pruhem ve žlutém poli.
Cyklotrasy KČT č. 4002, 4003, 4004 slouží jako spojovačky ke zkrácení výše uvedených okruhů.

Broumovské stěny se na vás těší!
Hanka Němcová
www.ibalance.cz