Jaro je ideálním obdobím pro úklid v těle. Správnou výživou zaměřenou na podporu jater můžeme na jaře pročistit krev, játra a střeva. Pro tento účel se výborně hodí detoxikační jarní kúry. Element DŘEVO symbolizuje nový začátek, růst, dětství, vývoj. Elementu dřeva se přisuzují orgány JÁTRA a ŽLUČNÍK, zelená barva, bioklimatický faktor vítr a KYSELÁ CHUŤ. Játra jsou jinovým orgánem. Jeho úkolem je, z pohledu TCM, hromadit šťávy, kontrolovat oči (zrak), tonus svalů. Játra jsou zodpovědná za množství a kvalitu krve. V duševní a emoční úrovni se zdravá a uvolněná játra projevují spontánností, kreativitou, tolerancí. Játra nesnášejí tlak. U mnoha lidí se vyskytují neurózy, které mohou mít své kořeny v mládí, kdy rodiče vystavovali děti nátlaku z důvodů přílišného očekávání. Játra potřebují volnost a prostor. Člověk s napjatými játry jedná podrážděně a vztekle. Stres je pro játra velmi destruktivní.

 Připravte si rychlou fermentovanou kaši – recept nejen na jaro

Tato snídaně je absolutním základem celého stravovacího programu knihy "Dej tělu šanci k přirozené rovnováze, štíhlosti a zdraví" Ivany Stenzlové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

Je velmi vhodná pro všechny, které po ránu uspokojí přirozeně sladká chuť v podobě teplé nakvašené kaše z obilovin s naklíčenými semínky a ořechy. Kvašení ovesných vloček dodá jemně kyselou a osvěžující chuť, přestože je oves spíše dynamizující a jemně zahřívající obilovina. Proto se hodí právě pro snídaně, jelikož skvěle startuje metabolismus. Kaši doplníme ovocem podle ročního období. Na jaře volíme ovoce kyselejší v podobě bobulovin (můžeme si vypomoci třeba i kyselým kiwi nebo ananasem, než bude dostupné naše ovoce), v létě a na podzim se hodí sladší ovoce a v zimě místo čerstvého ovoce můžeme kaši doplnit kompotem. Díky dostatku semínek a ořechů je tato kaše metabolicky velmi dobře vyvážená a výborně sytí. Pocit sytosti zvyšuje zdravý nasycený tuk v podobě přepuštěného másla a tučného kokosového mléka.

Suroviny:

OHEŇ

špetka kurkumy

ZEMĚ

3 lžíce chia semínek

3 lžíce bio slunečnicových semínek

hrstka ořechů (např. vlašské, lískové, mandle)

hrstka sezónního ovoce

1 lžička panely

2 lžíce přepuštěného másla

2 lžíce hustého domácího kokosového mléka

½ lžičky cejlonské skořice

KOV

3 lžíce bio ovesných vloček

3 lžíce bio fermentovaných ovesných zrn

VODA

voda podle potřeby

2 špetky soli

DŘEVO

100 ml probiotik

(Tibi kefír, šťáva z kysaného zelí nebo jablečný ocet)

Postup:

MÁČENÍ OVESNÝCH VLOČEK:

Ovesné vločky s chia semínky nasypeme do skleněné nebo keramické misky. Přelijeme 2x větším obsahem vody, přidáme 2 lžíce probiotik a zamícháme. Zakryjeme papírovou utěrkou. Necháme 24 hodin nabobtnat.

PŘED SPANÍM SI PŘIPRAVÍME:

Večer si do skleněné nebo keramické misky namočíme slunečnicová semínka se špetkou soli. V druhé misce namočíme ořechy se špetkou soli.

RÁNO PŘIPRAVUJEME KAŠI:

Do malého hrnce se silnějším dnem dáme asi 4 lžíce vody. Vmícháme obsah misky s namočenými ovesnými vločkami a chia semínky. Přidáme fermentovaná ovesná zrna. Vmícháme přepuštěné máslo a husté kokosové mléko. Přisypeme skořici, kurkumu, poprášíme lehce panelou a vše promícháme. Zakryjeme pokličkou a necháme jen jemně prohřát – NEVAŘÍME! Prohřátou kaši odstavíme ze zdroje tepla a vmícháme namočená a propraná slunečnicová semínka.

Teplou kaši servírujeme do misek, posypeme nakrájeným ovocem a propranými ořechy.

Můj tip pro kvašení celých obilných zrn na týden

Velmi praktické je fermentovat si jednou týdně, třeba o víkendu, alespoň 300 g obilných bio ovesných zrn. Na jaře je možné přidat kamut, v létě pohanku. (Postupujeme podle postupu na fermentaci obilovin a luštěnin.) Nakvašená zrna poté dobře propláchneme a skladujeme v krabičce s víčkem v lednici. Každé ráno jen krabičku otevřeme a přidáme do kaše potřebné množství. Fermentovaná obilná zrna vydrží v krabičce déle než týden.