„Informace o prospěšnosti stravy založené na kompletních rostlinných potravinách je nejzásadnějším odhalením v dějinách západní medicíny,“ píše v Nové Čínské studii její hlavní autor T. C. Campbell a dodává: "Žádný lék nebo léčebný postup nemůže zajistit tak pevné zdraví jako výživa. Nemocem, které nás pomalu zabíjejí, je možné předcházet, a můžeme je pomocí správné stravy i léčit.“

V knize Čínská studie (ČS) profesor T. Colin Campbell, jedna z nejrespektovanějších autorit na výživu, rozebírá omyly soudobé medicíny, uspěchaného životního stylu, a hlavně stravu. Kniha popisuje, co zjistila více než 30 let probíhající dietologická studie – Čínská studie, která porovnávala, co jedí Američané, s jídlem v tradiční Číně, kde se už staletí konzumují stejné suroviny, převážně rostlinného původu. Stravu pak dává do souvislostí s nemocemi, které jsou v USA a v Číně časté.

Díky výzkumům ČS máme takové množství výsledků potvrzujících výhody přírodní rostlinné stravy jako nikdy. Jsou popsány v knize. Přitom za své zdraví platíme hned dvakrát: když jako daňoví poplatníci přispíváme na dotovanou výrobu potravin s velkým množstvím živočišných bílkovin, a pak, když platíme za léky a ošetření.

Výživa na lékařských fakultách a na zdravotních školách

Mezi 26 oficiálně uznávanými lékařskými obory v USA výživa nefiguruje. Jen okrajově je zmiňovaná v rámci jiných přednášek, a to jen na některých univerzitách. (U nás situace není lepší.)

Časté je, že lékaři nevzdělaní v oblasti výživy předepisují obézním diabetikům mléčné nápoje s vysokým obsahem sacharidů, pacientům, kteří chtějí zhubnout, stravu s vysokým obsahem masa a tuků a pacientům s osteoporózou doporučují větší konzumaci mléka. Lékařská neznalost v oblasti výživy způsobuje mnohá poškození. Už jen slova o tom, že pacient má zdraví ve svých rukou, lékaře popudí. Léčba stravou je např. u srdečních nemocí (jak dokazuje ČS) opravdu účinná, ale představte si odborníka na výživu, jak školí kardiochirurga!

Jednou z nejzávažnějších příčin syndromu vyhoření u lékařů je pocit, že jejich léčba nepomáhá pacientům tak, jak doufali. Podle výzkumů 50 % amerických lékařů syndrom vyhoření zažívá. A medicína odhazuje svou největší zbraň – změnu stravování a životního stylu.

Zajímavá výzva autora ČS           

Dr. Campbell v Nové Čínské studii kromě jiného vyzývá úřady a instituce placené z veřejných prostředků, aby přestaly podporovat nesmyslné reklamy na léčiva ve veřejnoprávní televizi. Pokud to není možné, pak by měl být vyhrazen stejný vysílací čas diskusím o vlivu výživy na lidské zdraví. Tyto instituce by měly jednat v souladu se zájmy daňových poplatníků.

Změníme se?

Většina z nás však žije v nevyvratitelné víře, že tabletky a lékařské zákroky jsou jediným způsobem léčby našich nemocí. A navíc člověk většinou netouží po změně – 99 % lidí (v USA) se stravuje nesprávně. Je pro ně obtížné dívat se na to 1 % a říci: „Ano, oni mají pravdu, my se mýlíme“. I tihle lidé ale budou nemocní…

Čerpáno z 2. vydání Čínské studie T. C. Campbella, vydalo  nakladatelství Svítání (www.svitani.eu).