Granát si obvykle spojujeme s tzv. českým granátem a jeho temně rudou barvou. Kromě modré ale hýří všemi barvami a  dovede nás vyvést z pesimistických nálad. Seznamte se se hessonitem, tsavoritem, andraditem a demantoidem a dalšími.

 

 

 Odrůda granátu hessonit je skořicové barvy díky příměsi hořčíku a obdržel název z řečtiny „eson“, což znamená menší. Je to poukaz na jeho menší hodnotu, narozdíl od podobného zirkonu. Psychicky je nám hessonit vydatnou pomocí při tišení pesimistických nálad, posiluje sebevědomí, nabádá k nadhledu, uvolňuje nervozitu. Zdravotně vyrovnává regulaci hormonů štítné žlázy. Posiluje ledviny a játra, klouby a ochablé svalstvo. V Čechách můžeme hessonit nalézt v lomu u Žulové v Jeseníkách a nejznámější zahraniční naleziště jsou na Srí Lance, v Rusku a ve Španělsku.

Tiší pesimistické nálady.

Další odrůda grosuláru je smaragdově zelený tsavorit, který se nalézá hlavně Tanzanii v oblasti národního parku Tsavo, ale i v Keni, Mali a Uzbekistánu. Jako u ostatních granátů je jeho předností posilování životní energie a podpora při překonávání těžkých životních období. Zdravotně je jeho pomoc též vydatná při zánětech kůže a sliznice, oslabení zraku, sluchu, hmatu a čichu, dlouhých chronických onemocněních a rekonvalescenci. Je účinný při kostních nemocech jako je např. osteoporóza.

Andradit se jmenuje podle přírodovědce d´Andrada, který ho v roce 1800 popsal. Naleziště má v Mexiku, na ostrově Serifos v Řecku, na Aljašce a v Chibiny na poloostrově Kola v Rusku. V Čechách ve skarnech u Malešova a Vlastějovic a v erlánech u Bludova. Podporuje kreativitu, intuici a touhu dostát svých předsevzetí, snižuje obavy před potenčním selháním a pocity deprese. Zdravotně podporuje životní energii, pomáhá při opožděné a nepravidelné menstruaci.

Vzácná odrůda andraditu je ostře zelený démantoid, poprvé nalezený ve Středním Uralu. Pro svůj vzhled způsobený příměsí chrómu je často označován jako uralský smaragd. Další naleziště jsou ve Val Malenco v Itálii, na Madagaskaru a v Arizoně v USA. Ještě vzácnější než démantoid je medově a zlatavě žlutý topazolit, barvou a čirostí podobný topazu. Velikostí krystalů se však nenachází ve šperkařské kvalitě. Vyskytuje se v Bavorsku, v Rakousku a v Namibii. Psychicky tyto kameny podporují kreativitu, pozitivní pocity a sebevědomí, zdravotně posilují ledviny a játra, mírní záněty a zbavují nás jedů a nečistot. Regulují látkovou výměnu a chrání před arteriosklerózou.

Ostře zelený démantoid je označovanán jako uralský smaragd.

Jinou jeho známou odrůdou je melanit, kámen syté černé barvy vlivem velké příměsi titanu, používaný jako klenot pro smuteční příležitosti. Jeho název podle řeckého „melan“ – černý. Výskyt je na rozdíl od ostatních granátů vázán na mladé vyvřeliny. Nachází se v Německu u Kaiserstuhlu nebo u Freiburgu v Bádensku, ale i v Itálii nedaleko Frascati, na Vesuvu, v Mali, v Mexiku a v USA. V Čechách na Mariánské hoře. Je to hlavně kámen smutku a odpuštění, ale pomáhá i v situacích, kdy se trápíme ztrátou svědomí. Posiluje stálost a vytrvalost. Zdravotně posiluje růst kostí, zejména páteře a masáží pomáhá při bolestech zad.

Spessartin je nazvaný podle prvního popsaného naleziště v Bavorských Alpách ve spessartském pohoří nedaleko Aschaffenburgu. Tvoří tam krystaly v žule a pegmatitech. Známá jsou i naleziště v USA, Brazílii nebo na Madagaskaru. Krásně vyvinuté krystaly jsou z oblasti Gilgit v Pákistánu a ze Srí Lanky.

Podporuje spánek, tiší divoké sny a depresivní pocity a pomáhá při řešení těchto problémů otevřeně promluvit. Podporuje srdečnost a soucítění. Zdravotně stimuluje srdce, imunitní systém, sexuální náladu, srdeční a krevní tlak, posiluje trávení.

Světoznámé výskyty smaragdově zeleného uvarovitu jsou na Urale v Rusku, ale i v JAR, Turecku, Iránu, Etiopii a v Oregonu v USA. Ozdravuje naše smysly a pocity, podporuje optimismus a kreativitu, touhu poznávat nové. Zdravotně podporuje slinivku, práci ledvin a tím i zbavení organismu jedovatých zplodin. Pomáhá při zánětech a snižování teplot.