Hyssopus officinalis
Yzop lékařský


"Bylinkáři doporučují yzop jako bojovníka proti virům."

Domovem yzopu lékařského je východní Středomoří a střední Asie. Rozvětvená bylina dorůstá výšky asi 50 centimetrů a má příjemnou vůni. Podle starých herbářů je vhodným prostředkem, který zastavuje nežádoucí pocení. Podle bylinkáře pomáhá při problémech v klimakteriu a bolestivé menstruaci a uvolňuje hleny. Yzop je nejrozšířenější očistnou bylinou v magii a informace o jeho účincích je zaznamenána již v Bibli. Na jeho listech roste organismus produkující penicilin. V kulinářství se používá jako oblíbené koření Středomoří do omáček, salátů, k nakládání zeleniny, do vín a likérů.

Do střední Evropy ho přinesli v 10. století benediktinští mniši, kteří ho hojně využívali na výrobu likérů. Arabové zase připravují z yzopu nápoj nazývaný šerbet. Kvítky mají modrou, růžovou nebo bílou barvu a kvetou v červenci. Yzop lékařský obsahuje až 1 % silice se složkami pinokamfén, pinen a limonen. Obsahuje peridin, diosomín, který posiluje stěny cév. Pět gramů rostliny ho obsahuje asi 300 mg, 3 – 6 % flavonových glykosidů, 8 % tříslovin a triterpenové kyseliny oleanovou a ursulovou s antivirovým a antibakteriálním účinkem. Inhibuje virus HIV. Bylinkáři ho používají při chronické bronchitidě, průduškovém kataru, kašli, astmatu, zánětech bronchů a nervů, plicních, ledvinových, močových, chronických střevních, žlučníkových a žaludečních potížích, křečových žilách, hemeroidech, nadýmání.

Bylinkáři doporučují čaj na chřipku a nachlazení

Čaj si uděláme z 2 decilitrů vařící vody, kterou zalijeme 1 kávovou lžičkou drogy, necháme louhovat deset minut, přecedíme.