Prunus cerasus
Višeň obecná

Původně pěstována na území jihovýchodní Evropy, západní Asie a severní Indie a odtud byla rozšířena do celé Evropy, severní Ameriky a dále do světa. Patří do čeledi rosaceae – růžovité.

Účinky: působí proti obezitě, antioxidační, neuroprotektivní, neuroregenerační, protizánětlivé, analgetické, antidiabetické, induktor spánku, regeneruje svaly, antiartritické, působí proti dně, hypoglykemické (snižuje cukr v krvi), protirakovinné.

Obsahové látky: plody višně obsahují flafonoidy z toho nejvíce antokyany zejména Cyanidin-3-glukosid, dále Cyanidin-3-rutinosid, kyanidin-3-O-glukosidu, pelargonidin-3-glukosid. Melatonin – některé odrůdy až 13ng/gm. Višně obsahují hodně jódu a manganu.

 

 

 

Obezita a zažívací systém, diabetes
Významně snižuje hladinu glukózy v krvi a tím působí proti obezitě. Antokyany – červené barvivo višně působí jako silný antyoxidant zejména v krvi a v játrech, ne však v mozku. Výtažky višně zvyšují probukci inzulinu v pakreatických buňkách až o 50%. 1996 hlášeny klinické studii u 12 dospělých s diabetem, kteří byli léčeni 600 mg anthocyanosidy denně po dobu 2 měsíců. Suplementace 600 mg anthocyanosidy denně po dobu 2 měsíců snížilo syntézu pojivové tkáně, zejména kolagenu a glykoproteinů, což vede k diabetickým komplikacím, včetně retinopatie. Diabetická retinopatie je nezánětlivé onemocnění oční sítnice. Vzniká jako důsledek celkového postižení cév u diabetu mellitu. Dochází k poškození krevních cév vyživujících sítnici a v těžkých případech ke krvácení do sítnice a sklivce se závažnou poruchou zraku až slepotou. Typicky se vyskytují na fundu mikroaneurysmata, zejména v centru. Nacházejí se zde tvrdá ložiska i měkká (vatovitá) a četné hemoragie. Častým jizvením pak může docházet až k odchlípení sítnice. Počáteční příznaky nejsou nápadné, proto je třeba u rizikových stavů provádět vyšetření očního pozadí. Léčba spočívá v kompenzaci diabetu, případně laserové koagulaci změn.

Pokožka
Flavonoidy mají antioxidační účinek a zpomalují stárnutí pleti ale i celého organizmu. Antokyany z višní blokují cyklooxygenázu (COX) 1 a 2 až o 50% a tím působí synergicky s flavonoidy. Višně mají i protizánětlivý účinek a jeden asi půl litrový višňový džus je ekvivalentem asi k 0,30 g aspirinu. Díky antioxidačním účinkům se tělo lépe vypořádává s celou řadou různých chorob, včetně různých zánětlivých stavů. Zlepšují kvalitu pokožky.

Psychika, nervozita a spánek
Višně obsahují 2ng (nanogramy) v gramu až do 13ng v 1gramu melatoninu. Záleží na typu odrůdy. V důsledku vysokého obsahu melatoninu je možno využít višně jako harmonizátor spánku, kdy je narušen jeho cyklus a následně mohou vzniknout problémy s usínáním. Navíc špatné usínání je spojeno s narušením energie v játrech a játra podle činské medicíny patří z hlediska psychiky k nervozitě. Člověk chce spát a nemůže usnout, neboť energie jater stoupá vzhůru. Lipodestron harmonizuje právě meridián jater a tím se člověk zklidní. Již je známo, že Melatonin je indukrorem spánku což potvrdila i americká studie na starších dospělých z roku 2010.
Svaly
Obsahové látky plodů višní napomáhaji rychleji regenerovat svaly po velké zátěži. Na Universitě ve Vermontnu zjistili, že v kontrolované studii14 vysokoškoláků pilo 12 uncí višňového džusu dvakrát denně po dobu 8 dnů a výrazně se u nich snížila bolest způsobená záchvaty u excentrického lokte, ale i jejich četnost. V průměru za 4 dny po výstředním cvičení zůstaly problémy s loktem u 22 % studentů, ale ten, kdo pil třešňovou šťávu, tak problémy klesly až na 4% v této skupině.
Povzbuzující výsledky na regeneraci svalů byly též potvrzeny u závodních koní a v dvojité slepé studii u běžců při štafetě. Výtažky z třešní snižují aspartaminázu (AST) v játrech. AST je sérový markr poškození jater, ale je také markrem pro poškození kosterního svalstva. 54 běžců užívalo višňový výtažek týden před závodem a v den závodu. Dvě skupiny hlásili po závodě bolesti svalů a třetí skupina co užívala třešňové výtažky, vykázala podstatně menší nárůst bolesti. Podobné pozitivní účinky byli dosaženy v dalších studiích u maratónců a atletů s jednostranou zátěží na určité druhy svalů. Výtažky mají silné antioxidační účinky, způsobují pokles markrů zánětu, včetně IL-6, C-reaktivního proteinu, kyseliny močové a tím pádem i bolesti. Vynikající způsob, jak se rychle zregenerovat po sportování. Regeneraci svalů podporuje v Lipodestronu i obsah přírodního kofeinu a dalších látek, které mají vliv nejen na psychiku ale i na celé tělo. Pro zvýšení vytrvalosti v běhu a pro správnou koncentraci a bystré oko při střelbě v biatlonu užívejte s produktem Levamin, pro sílu s produktem Androzin.

Pohybový aparát
Flavonoidy z višně příznivě působí při dně odplavováním kyseliny močové a při artritidě mírněním zánětlivých reakcí, otoků a bolesti. Jak jsme si již přečetli v odstavci u svalů, tak výtažky z vyšní napomáhají odplavovat kyselinu močovou ze svalů a celkově z těla. Dna je bolestivé onemocnění, kdy se krystalky kyseliny močové usazují na vnitřní straně kloubů u palců nohou. Je to nemoc králů z přemíry konzumace živočišných bílkovin. V jedné studii z roku 2010, která trvala 22 let bylo zjištěno u 79, 906 žen, že ty které pili denně dva slazené nápoje s fruktózou – limonády, tak se u nich zvýšilo riziko vzniku dny 2,5x. Podobně na tom byla skupina, která pila pomerančový džus, tam riziko stouplo 2,42x. Sklenice pomerančové šťávy obsahuje přibližně 10,5 g fruktózy. Velké množství slazených nápojů následně ničí i cévní systém. Přemíra sladkého nám snižuje i energii v ledvinách a to se projeví špatným zabudování minerálů do kostry.

Srdce a cévní systém
Flavonoidy s antioxidačním účinkem, chrání cévy a srdce před poškozením a pomáhají kardiovaskulárnímu systému k jeho lepší funkci. Snižují hladinu cukru v krvi a tím chrání cévy před jejich poškozením mikročásticemi, kde se následně může usazovat cholesterol a způsobovat ucpávání cév.

CNS a mozek
ntokyany višní mají neuroregenerační a neuroprotektivní účinek a ochraňují nervy v mozku což má velký přínos u osob trpící alzheimerem.

Imunitní systém
Flavonoidy mají imunostimulační účinek a zvyšují TNF – alfa (tumor nekrotizující faktor) v závislosti na dávce a aktivují buňky makrofágy k jejich větší požeračské a likvidační činnosti virů, bakterií a plísní, uplatňují se zejména při onkologickém onemocnění. Napomáhají snižovat horečku a záněty.

Onkologie
Obsažený melatonin má protirakovinné účinky, stejně tak i flavonoidy višně, které dokáží stimulovat makrofágy. Jejich aktivace je při tomto onemocnění velmi důležitá. Dále obsahují zajímavou látku Melatonin, hormon, který řídí spánek a současně má protirakovinné účinky. Podobně jako červená řepa, nebo rostlina Bixa orelana obsahuje nejčastěji se vyskytující barvivo v přírodě rozpustné ve vodě a tím je betacyanin a anthocyanin. Antokyany zejména (Kyanidin-3-O-glukosid) mají protirakovinné účinky a brzdí růst buněk rakoviny prsu, tlustého střeva, žaludku, centrálního nervového systému, a nádorových buněk plic v daném pořadí. Višně obsahují ve významném množství i látku perillylalkohol (POH), což je chemická látka, která může hrát aktivní roli při zpomalení nebo zastavení progrese některých typů rakoviny. POH je přirozeně se vyskytující monoterpen, který lze nalézt u éterických silic z různých druhů rostlin, jako jsou četné druhy máty a celerová semena. Mátová silice je obsažena v produktu (Astofresch). POH může zabránit vzniku, nebo progresy řady nádorových onemocnění, a může být užitečný jako přídavná léčba u některých karcinomů.