Smilax officinalis
Smilax lékařský

Kořen Smilaxu lékařského (Smilax officinalis Sarsaparilla veracruz) obsahuje zejména steroidní saponiny, rhynchophyllin, hirsutin, mitraphylin, beta sitosterol a glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík sodík, síru vitaminy B-komplexu, vitaminy A, C a D.

Smilax má tonizační, anabolické, antivirové, antibakteriální, antimikrobiální, antimykotické, protizánětlivé, imunostimulační, antioxidační a bolest tlumící účinky. Harmonizuje meridián ledvin a močového měchýře.

 

 

 

Smilax byl velmi dobře znám indiánům Jižní Ameriky a byl oblíben pro svoje tonizační a afrodiziakální účinky. Podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu, přirozený anabolismus a metabolismus těla. Harmonizuje zejména mužský hormonální systém. Indiáni jej s úspěchem používali ke snížení potíží vzniklých syfilidou, kapavkou, kondylomaty a jinými bradavičnatými útvary způsobenými papilomaviry, které dávají možnost vzniku různým prekancerózám. Vědeckým výzkumem byly u něj potvrzeny účinky při snížení rizika vzniku revmatoidní artritidy a arteriosklerózy. Podporuje vylučování odpadních solí z těla. Čajový odvar zlepšuje obranyschopnost těla, stimuluje tvorbu bílých krvinek, zejména T lymfocytů CD-4, CD-8 a makrofágů. Upravuje krevní tlak, velmi dobře čistí krev a aknózní a nečistou pleť, snižuje vznik bolesti, teploty, psoriázy, tlukotu srdce a hladinu cholesterolu v krvi. Kdo pil pravidelně čaj ze smilaxu 5 měsíců, došlo v 70 % případů k ústupu psoriázy bez pozdější regrese nemoci. Smilax omezuje vznik artróz, revmatismu, revmatoidní artritidy, bolestí kloubů, astmatu, různých zánětů, zejména ledvin a močového měchýře. Dále snižuje vznik alergií, ekzémů, močových a ledvinových kamenů, písku a snižuje zatížení těla těžkými kovy.

Vladimír Ďurina