Veronica Officinalis
Rozrazil lékařský

 

Rozrazil lékařský je trvalka s poléhlavou a vystouplou lodyhou. Krátce stopkaté, vstřícné listy jsou podlouhlé eliptické, na čepeli jemně pilovité. Květy mají bleděmodré, někdy spíše do fialova, jindy bělavé, vytvářející bohaté hrozny. Plodem je podlouhlá tobolka, přitisknutá k ose hroznu.

Tato bylina se vyskytuje v lesích, chudých loukách a vřesovištích. Většinou se také jedná o stanoviště suchá a chudá na živin, proto z naší intenzivně využívané kulturní krajiny ustupuje. Vyhledává spíše polostín a vyhýbá se vlhkým místům. Kvete v červnu až srpnu.

Vyskytuje se téměř celé Evropě. V České republice zejména v nížinách, ale i ve vyšších polohách. Vzácně se vyskytuje na vápnitých půdách.

Drogu tvoří nať, sbíraná nejlépe na počátku rozkvětu. Mezi bylináři je nejvíce ceněná droga z rozrazilu potočního.

Celkově se odborníci domnívají, že rozrazil je velice nedoceněnou léčivkou. Dovede snižovat hladinu cholesterolu v krvi, působí přiznivě na močové cesty při zánětech a při kaméncích, kde podporuje jejich rozpadávání. Též se rozrazil osvědčil při bronchitidě a zejména při astmatu. Podporuje zažívání a tvorbu slinivkových enzymů. Řadí se k drogám tzv. krev čistícím, a je proto vhodná při nejrůznějších kožních problémech, kde ji podáváme jak zevně tak vnitřně. Je také účinným antirevmatikem a její podávání je plně indikováno zejména v geriatrii.

Při aplikaci v terapeutickém odvětví nemá droga žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Neměla by však být překročena denní dávka 5 gramů drogy.

Mladá nať se využívá také například do jarních salátů či polévek.