Polygonum bistorta
Hadí kořen

Jedná se o vytrvalou bylinu s bílorůžovými květy a až 15 cm hadovitě zahnutými a jako palec silnými odenky ve tvaru písmene S. Podle něj má též pojmenování. České jméno hadí kořen si vysloužila podle svého dávného používání. Má větší přízemní listy. Lodyžní jsou asi o polovinu kratší. Mladé listy se dají jíst.

Rozšíření: vyskytuje se na mokrých podhorských loukách v alpinském pásmu, světlejších lužních lesích na březích potoků.

Obsahové látky: obsahuje až 30 % sacharidů a 20 % tříslovin katechinových, gallových a elagových, kyselinu elagovou, antrachinony, flobafen, bistortovou červeň, emodin, škrob, pektin a též asi 10% bílkovin a mnoho minerálů.

 

 

 

Účinky a využití: Má antiseptické, antitoxické, antibakteriální a adstringentní účinky. Pro léčebné účely se používá oddenek. Nálev působí svíravě a používá se při průjmech, chronických průjmech i s příměsí krve. Zabraňuje vstřebávání toxických látek při infekčních průjmech zpět do krevního oběhu. Lze jej použít jako protijed v případě požití toxických látek bílkovinného charakteru. Eliminuje riziko poškození organismu. Jelikož hadí jedy mají také bílkovinný charakter, používal se kořen jako protijed a též se doporučoval zevně na rány po uštknutí zmijí.
Působí antisepticky na většinu střevních bakterií. Doporučuje se rovněž i při anémii - chudokrevnosti.
Omezuje množení herpes virů. Sráží bílkoviny na sliznicích a omezuje průnik virů do buněk. Snižuje krevní tlak, tiší bolest, je účinný při zánětech střev a sliznic. Jeho hojivé účinky můžeme využít při všech trávicích problémech jako jsou žaludeční vředy, záněty sliznic a střev, Crohnově chorobě a hemoroidech. Kyselina elagová napomáhá zastavení krvácení. Pro tento účinek se dá využít i při přílišném menstruačním krvácení.
Zevně se odvar z hadího kořene se používá na různé kožní vyrážky, zejména na mokvavé ekzémy, kde urychluje vysušení. Výzkum u něj není zdaleka u konce a tak nám tato krásná a dekorativní rostlina ještě připraví jistě překvapení svým blahodárným působením na lidský a zvířecí organismus.

Příprava čaje: Na 3/4 litru vody dáme 2-3 lžičky jemně drcených kořenů a vaříme 5 minut. Odvar ihned slijeme a nebo necháme vyluhovat dalších 5 - 15 minut dle toho, jak silný čaj chceme mít. Slabší používáme na stimulaci funkcí organismu a silnější na detoxikaci. Slabší odvar můžeme pít před jídlem a silnější vzhledem silnému obsahu tříslovin až po jídle. Přemíra tříslovin na lačný žaludek může vyvolat stažení žaludku a nevolnost.

Salát: Mladé listy si můžeme připravit jako salát. Krátce je spaříme nad párou, pomažeme máslem, lehce posolíme a nezbývá popřát než dobrou chuť. Případně je nařežeme na centimetrové kousky, a klasicky je zasmažíme s vajíčkem.