Calastraceae
Maytenus ilicifolia


"Indiánská superbylina z Paraguaye."

„Z výzkumné cesty za bylinami Jižní Ameriky jsem z Paraguaye přivezl první vzorky z velkého stromu s pichlavými listy s názvem Maytenus ilicifolia," říká chemik a bioterapeut Vladimír Ďurina. „Velmi lahodný čaj z listů rostliny místní pijí jako tonikum, afrodisiakum a aperitiv. Jeho hlavní domovinou je Paraguay a tam ho už od nepaměti využívají jako všelék. Zejména při rakovině tlustého střeva, leukémii a jiných nádorech. Dále při odvápnění kostí. I podle vědeckých výzkumů už dnes patří mezi superbyliny, protože je velmi všestranný, příjemný a skutečně účinný“, dodává autor produktů Diochi.

Maytenus ilicifolia obsahuje zejména 4'-methyl - (-) - epigallocatechin, catechin, epicatechin, 6-benzoyl-6-deacetylmaytein, 22-hydroxytingenon, atropcangorosin, cangoaronin, cangorinin, cangorosin A a B, celastrol, maytansin, ilicifolin, maytenin, pristimerin, phenoldienony, tingenon a proanthocyanidiny (Ouratea-proanthocyanidiny a a B).

Dále obsahuje kemferol, kvercetin, quercitrin, disacharidy a trisacharidy, kyselinu salaspermovou a maitenoovou, železo, vápník, křemík a hořčík. Výzkumy potvrdily, že listy rostliny jsou velmi silným zdrojem fytoestrogenů, které snižují riziko vzniku osteoporózy u žen a jsou jejich "omlazujícím" elixírem. Účinné látky příznivě ovlivňují organismus v období menstruace, harmonizují menstruační cyklus a omezují vznik "přechodových návalů". Indiáni využívají rostlinu i proti otokům dolních končetin. Používají ji i při chudokrevnosti, špatném krevním obraze, nedostatku bílých a červených krvinek. Úspěšně ho používají při akné i při zácpě a oceňují, že bylina ovlivňuje organismus velmi šetrně. Podle výzkumů brazilských odborníků bylo potvrzeno protirakovinné působení na množství rakovinových buněk.

Použití v tradiční medicíně

Hojivé účinky M. ilicifolia objevili jako první indiáni kmene Guarani, původní obyvatelé jižní časti Brazílie a Paraguaye.

V Brazílii se připravuje z listů odvar pomáhající při vředech, chronické gastritidě a dyspepsii (poruchy trávení). Externě lze použít takto připravený odvar k ošetření hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty, na vyrážky a také řeší některé typy rakoviny kůže. V argentinské lidové medicíně slouží nálev z listů při astmatu, infekcích dýchacích nebo močových cest, průjmech a k vyvolání menstruace. Běžně se také užívá jako podpůrný lék při anemii, poruchách funkce jater, k mírnění bolestí, při kolikách, k čištění krve a celkové detoxikaci organismu. V Paraguayi je oblíben ženami coby přírodní antikoncepce, k úpravě menstruačního cyklu a také při návalech v přechodu. Vysoký obsah fytohormonů ovlivňuje celý hormonální systém, upravuje činnost hormonálních žláz (hypofýza, epifýza, štítná žláza, nadledvinky a vaječníky) a díky tomu do značné míry snižuje riziko osteoporózy, především u žen v období menopauzy. Úspěšně se také používá při akné a je častou složkou kosmetických prostředků. Působí jednak antimikrobiálně, tím, že zpomaluje růst bakterií způsobujících akné (Propionibacterium acne), dále protizánětlivě a také díky ovlivnění hormonálního systému a zlepšení činnosti ledvin a jater.

M. ilicifolia je stejně jako další zástupci tohoto rodu oblíben též při artritidě a revmatismu. Díky obsahu účinných látek pomáhá z těla vypuzovat kyselinu močovou, čímž přispívá k odstranění dny. Lidé z indiánského kmene Graminha vyvařují malé kousky kůry ve dvou litrech vody po dobu, než se objem zmenší až na jeden litr. Takový odvar se pak pije třikrát denně více než jeden týden nebo se přikládá zevně na postižená místa. Pije se také při zánětu žil, zevně pak k oplachování při bércových vředech. Lze ho použít jako účinný prostředek při hypertenzi, jelikož má vazodilatační účinky a napomáhá rozšiřovat cévy. Obecně je M. ilicifolia považován za výborný prostředek k posílení celého organismu a místní léčitelé (curanderos) ho využívají jako celkový posilovač imunity.

Připravte si životabudič paraguayských indiánů:

2-3čajové lžičky Maytenus smíchejte s ¾ litru vody, povařte 3 minuty a sceďte. Popíjejte během dne do 17. hodiny.