Artium Lappa
Lopuch větší

 Lopuch větší je dvouletá bylina s přímou, rýhovanou lodyhou, dorůstající do výšky přes jeden metr. Lodyha je vyplněná dření, bohatě větvená přímo odstátými větvemi, listy s plnými, dlouhými řapíky, čepele listů má srdčitě vejčité, většinou celokrajné nebo velmi jemně chrupavčitě zubaté, na líci tmavozelené, na rubu světlejší. Listy jsou velké a proto si je mnoho lidí pletou s listy devětsilu. Plodem jsou nažky. Kvete převážně v červenci a v srpnu.


 Lopuch je typická rostlina opuštěných nepoužívaných skládek, hradních zřícenin, pustých míst, plotů palouků a lučin, typické jsou i okrajové části silnice.
Předmětem sběru je převážně kořen, sbíraný na podzim nebo na jaře. Semena sbíráme po úplném dozrání koncem léta. Občas sbíráme i listy, a to během celé vegetační doby.


 Kořen obsahuje především polysacharid inulín, dále polyacetylenové složky jako tridekadientetrain se silně fytoncidním a fungicidním působením, dále sliz, třísloviny, silice, minerální látky, hořčiny, glykosidně vázané látky a minerální soli.
Droga podporuje látkovou výměnu a patří k nejlepším vnitřním léčivům v dermatologii. Je močopudná, uplatní se tudíž i v urologii, podporuje činnost ledvin a odstraňování zplodin z těla a růst vlasů.
Lopuchové drogy můžeme podávat v různých kombinacích i samostatně. V dermatologii lopuch kombinujeme s natí zemědýmu a oddenkem pýru, s čekankou a pampeliškou.

 Nejsou známé žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Lopuchový olej je výborným dermatologickým prostředkem, obzvlášť při mazotoku a kožních afekcích.