Aescelus hippocastanum
Jírovec maďal, kaštan koňský


"Léčitelé tvrdí, je to zbraň proti hemoroidům."

Jírovec maďal obsahuje především aescin, biologicky aktivní látku, která působí proti otokům, zánětům chrání a zpevňuje cévy, urychluje vstřebávání krevních sraženin, zlepšuje žilně-lymfatickou cirkulaci a vyprazdňování křečových žil u pacientů s touto poruchou. Jírovec maďal dále obsahuje saponiny, kryptoescín a purinové deriváty. Má insekticidní účinky, fungicidní. Lidoví léčitelé ho používají při malárii, srdečně-cévních onemocněních, křečových žilách, hemeroidech, otocích dolních končetin, poruchách nadledvinek a mozku, Raynauldové nemoci, nedostatečném periferním prokrvení, bércových vředech.

Jírovec maďal je strom, vysoký 15-20 metrů, který kvete od května do června.
Pro léčebné účely se používají kromě květů i plody, které se sbírají v září a v říjnu. Původním domovem stromu je Balkán, Turecko a Severní Řecko. Původně se jím léčili koně při dušnosti, ale výzkumy zjistily, že je pro ně jedovatý.

Vědecké výzkumy ukázaly, že snižuje srážlivost krve a působí spasmolyticky. Zevně snižuje negativní účinky slunečního záření. Na trhu existuje mnoho přípravků obsahujících léčivé látky z jírovce maďalu ve formě gelu, krému. Zevně je vhodné používat jej při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žilách a tzv. studených nohách.

Babičky radí: vyrobte si mýdlo

Plody obsahují látky saponiny, které mají čistící účinky podobné jako mýdlo. Toužíte si vyrobit biomýdlo? Očištěné plody se nadrobno nakrájí a rozdrtí na prášek, který můžeme používat například na mytí nohou či rukou.

Recept na prokrvení těla

Čaj z květů si připravíme z ½ litru vody a jedné lžičky květů. Pijeme 3krát denně po 100 ml, asi 15 minut před jídlem. Pozor: jírovec se na vnitřní použití nesmí užívat spolu s přípravky proti krvácení.