Marrubium vulgare
Jablečník obecný

Jablečník obecný je trvalka s běloplstnatou, zpravidla odspodu rozvětvenou lodyhou, která je přímá, čtyřhranná a obyčejně dutá. Dorůstá do výšky kolem půl metru. Široce vejčité listy jsou vstřícné, vroubkovaně pilovité, zespodu šedě plstnaté. Bělavé až nafialovělé drobné květy sedí po čtyřiceti v úžlabních nepravidelných přeslenech. Koruny květů jsou typicky pyskaté, horní rozeklaný pysk směruje vzhůru, dolní širší, trojitě laločný a ohýbá se dolů- Plodem je lesklá a hladká tvrdka. Čerstvá rostlina a někdy i droga mají příjemnou jableřnou vůni.

Roste v teplejších oblastech českého území na kamenitých stráních, na rumištích atd. Pro léčivé účely se pěstuje a je světlomilný.

Užívanou částí je kvetoucí nať, sbíraná od června do srpna seřezáváním, nejlépe kolem třinácté hodiny. Droga má nahořklou, ostřejší chuť. Při zpracovávání její jemný prach často dráždí dýchací cesty.

Hlavními obsahovými látkami jsou diterpenové hořčiny, s hlavním laktone, marrubiiem, dále třísloviny, silice, saponiny, sliz, tanin, lilipidy atd.

Jablečník má velmui univerzální použití, protože příznivě ovlivňuje funkci všech hlavních orgánových okruhů – tedy dýchací cesty, srdce, cévy a krevní oběh, trávicí trakt i objekt vyměšování. Droga dále ovlivňuje tvorbu žluči, působí spasmolyticky v trávicím traktu a lze ji využít i jako poměrně účinné antiarytmikum. Podporuje jaterní funkce a neznámým mechanisme, příznivě ovlivňuje i činnost sleziny. Dovede tlumit průjmová onemocnění a užívá se rovněž při zánětech lymfatických žláz. Zevně se používá na nehojící se rány a na různá kožní onemocnění. Užívá se i při chronickém kašli, doprovázejícím těžší formy bronchitidy. Podporuje příliš slabou menstruaci.

Kombinuje se zpravidla s řepíkem, fenyklem, vachtou, řebříčke, mátou, meduňkou a kostivalem.

Nemá absolutní kontraindikace, ale doporučuje se raději pracovat s menším množstvím, protože předávkování může vyvolat nežádoucí reakce.