Caryophyllus aromaticus
Hřebíčkovec vonný

Hřebíčkovec vonný je vždyzelený tropický strom, ve volné přírodě dorůstající do výšky až 20 metrů, na plantážích pěstovaný obvykle do výšky 10 metrů. Má hustou, kuželovitou a symetrickou korunu, kmen s četnými postranními větvemi a hladkou, šedavou kůrou. Listy jsou podlouhlé a vstřícné. Plodem jsou eliptické jedno nebo dvousemenné bobule.

Pěstuje se v mnoha variantách a hojně se zplaňuje.
Hlavním předmětem sběru je oblíbené koření tzv. hřebíček. Což jsou nerozvitá květní poupata, sklízená tehdy, když se původní zelená barva začíná měnit na nachovou. Má silně aromatickou vůni, hojně využíván v gastronomii.

Hřebíček obsahuje především vysoké množství silice, podle některých údajů až 20 %, jejíž hlavní složkou je eugenol, acetoegenol, humulen, terpen caryophyllen, furfural a vanilin. Obsahuje také menší množství tříslovin, pryskyřice a slizu, flavonoidy a olej.
Má také výrazné desinfekční a místě znecitlivující účinky. Působí také mírně dráždivě. Bývá hojně využívám i v zubním lékařství a je neodmyslitelnou složkou vietnamských nebo čínských balzámů. Lze jej využít jako účinnou příměs kloktadel.

Hřebíčková silice velmi dobře tlumí citlivost I bolestivost zubního nervu. Hřebíčkovým čajem, nebo ještě lépe lihovodným roztokem, lze vymývat nehojící se zhnisané rány a bolestivé kožní afekce. Může být také obsažen v protirevmatických mastech. Podáván inhalační formou desinfikuje dýchací cesty a léčí průduškové záněty. Podle zkušeností z ayurvédy podáván v prášku ovlivňuje povzbudivě činnost srdečního svalu.
Podává se nejčastěji formou éterického oleje s dávkováním po kapkách, nebo formou lihové tinktury s dávkováním 10 až 15 kapek. Můžeme připravovat I nálev nebo lihovodný roztok.

Užití velkých dávek nebo dlouhodobé podávání nedoporučujeme, je to nevhodné až nebezpečné.
Ve směsi s pravým zeleným čajem a tymiánem představuje jeden z nejúčinnějších přírodních desinfekčních prostředků, který je možno užít nejen pro perorální podávání, ale i pro léčebná klyzmata při těžších střevních infekcích, jakou je například úplavice.