Cordyceps sinensis
Housenice čínská - CORDYCEPS

Parazitická houba s plodnicemi prstovitého až kyjovitého tvaru o velikosti 3–7 cm.

Rozšíření:

Asie, Čína, Nepál, oblasti Himálají, roste na vysokohorských pastvinách ve výškách nad 3000 metrů a sbírá se v době letního slunovratu předtím, než roztaje poslední sníh. Pěstuje se uměle také v Hongkongu a na vysočině Cameron v Malajsii. Houba se pěstuje pro léčebné účely.

Obsahové látky: Obsahuje zejména polysacharidy s protinádorovou, antivirovou a imunostimulační aktivitou, jako například beta-1,3- a beta-1,4-D-glukany, CPS-2, lektin. D-manitol, ergosterol, cordicepiny – cordicepin – má cytostatické účinky a je to analog nukleosidu adeninu 3´-deoxyadenosin, cordicepsin, ophicordin, myriocin, nukleosidy (adenin, adenosin), uracil, dieny, exo-polymery, adenosidy, palmitovou kyselinu, kordicepic acid, steroly, bioxantraceny a minerální látky, nukleosidy, aminokyseliny, organický draslík, bor, jod, selen, zinek, vápník a další minerály.

 

 

 Účinky a využití

Přehled účinků: Antibakteriální, protiplísňový, antivirový, insekticidní, imunostimulační, protirakovinný, antimetastatický, antiagregační, antidepresivní, protistresový, tonizační, anti-aging – proti stárnutí, protizánětlivý, antialergické, antioxidační, hypoglykemický – snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, obsahová látka ergosterol má antiangiogenetický účinek – brání rozvoji cév pro výživu nádorů. Používá se na kardiovaskulární onemocnění, nervový systém a činnost ledvin. Pomocné adjuvans při onkologické terapii, diabetu a dalším onemocnění.

Imunitní systém: Stimuluje a aktivuje imunitní systém, stimuluje produkci interleukinu-1 a interleukinu-2, které zvyšují obranyschopnost organismu. Stimuluje T ochranné lymfocyty, zvyšuje jejich počet a aktivitu, aktivuje makrofágy , které jsou důležité pro imunitní systém a naši ochranu před mikroorganismy. Stimuluje produkci interferonů v těle. Interferony zvyšují imunitu buněk vůči virovým onemocněním. Ovlivňuje buňky imunitního systému produkcí různých cytokininů – interferonu, interleukinů, což má dále vliv na naši dokonalou obranyschopnost.

Buňky: Protirakovinný účinek – na rakovinu prsu a močového měchýře. Stimulace T lymfocytů a makrofágů, které dokážou ničit rakovinné a jinak nemocné buňky v těle. Po operaci rakoviny mléčné žlázy prsu nemělo ústní užití výtažků Cordyceps sinensis vliv na brzdění růstu primárního nádoru, ale bránilo průniku metastáz do plic – zřejmě aktivací makrofágů. Ve vodě rozpustný polysacharid CPS-1 vykazuje silnou antioxidační aktivitu, ochraňuje buňky proti poškození volnými radikály, a tak zpomaluje stárnutí buněk. Cordycepin má inhibiční účinek na hematogenní metastázy kožního nádoru melanomu B16-F1 buněk pomocí blokování ADP-indukované agregace krevních destiček in vivo. Stimuluje produkci interferonů v těle – TNF (tumor nekrotizující faktor). Výtažky se užívají při ozařování a chemoterapii v onkologické léčbě, snižují jejich vedlejší účinky. Omezuje množení buněk u sarkomu 18 a nádoru MM-46 (Mori et al, 1986). Ergosterol brání vývoji nových cév, které vyživují nádor, a tím působí proti jeho růstu. Inhibiční účinek na promyelocytární leukemii. Inhibiční účinek Cordyceps sinensis na spontánní metastázy jater, Lewis karcinomu plic a melanomu B16. Extrakt spouští apoptózu – sebedestrukci buněk HL-60.

Orgány: Plíce, ledviny, játra.Působí hepatoprotektivně a snižuje riziko cirhózy jater. Posiluje plíce, ledviny, játra, při častém pomočování. Zlepšuje výměnu látek v ledvinách, zlepšuje dynamiku buněk ve tkáni ledvin, napomáhá vylučování močoviny, napomáhá k lepší funkci ledvinných kanálků a glomerulů poškozených léky nebo zánětem. Dle výzkumu je možné obsažený polysacharid CPS-2 použít při selhávání ledvin.

Digestivní: Velmi vhodné je podávání výtažků při diabetu.

Stimulace růstu: Experimentálně bylo prokázáno, že výtažek z Mycelia cordyceps může být využit pro stimulaci růstu kuřat namísto antibiotika Avilamycinu. Výtažek má steroidní účinky.

Dýchací systém: Astma, dlouhotrvající kašel, dušnost, alergie, těžká onemocnění dýchací soustavy.

Nervový systém: Upravuje poruchy spánku, tlumí stavy úzkosti, navozuje pocity klidu, zlepšuje paměť, mírní deprese a stres. Posiluje nervový systém.

Urogenitální a hormonální systém: Zvyšuje zájem o sex – impotence, noční pocení, podporuje mužské sexuální funkce a spermatogenezi. V jednom klinickém pokusu byla dávka 1 g denn ě podávána 155 pacient ů m se sexuální hypofunkcí po 40 dní, p ř i č emž 46 pacient ů bylo znovu schopných normálního sexuálního života a 64,15 % vykazovalo zlepšení proti 31,57 % lé č ených placebem. U t ě chto pacient ů bylo zaznamenáno zvýšení hladin 17-hydroxykortikosteroid ů a 17-ketosteroid ů (Yang et al, 1985). Hematurie – výskyt červených krvinek v moči – upravuje užívání Cordyceps sinensis. Proteinurie – zvýšený výskyt proteinů v moči upravuje používání Cordyceps sinensis. Zvyšuje produkci testosteronu.

Pohybový aparát: Bolesti v kříži a kolenou, svalová slabost. Při experimentech na zvyšování výkonnosti se ukázaly výtažky z Cordyceps sinensis jako stimulační k dosažení lepších výkonů ve sportu. Používají je i mnozí sportovci na olympiádách.

Kožní: Alergie a pokožka bez lesku.

Srdečně-cévní systém, krev: Vodní výluh Mycelia významně snižuje hladinu LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu. Používá se při ateroskleróze, srdeční arytmii a kardiovaskulárních chorobách. Zlepšuje periferní prokrvení a tím lepší zásobování buněk kyslíkem. Užívá se při anemii –chudokrevnosti. Nukleosidy snižují agregaci krevních destiček. Extrakty Cordyceps sinensis mají antiagregační účinek na krevní destičky – snižují srážlivost. Působí příznivě na metabolismus vápníku a fosforu v krvi. Upravuje hladiny krevního cukru. Snižuje hladiny triglyceridů a krevní tlak.

Antibakteriální: Inhibiční efekt na Staphylococcus aureus, Pseudomonas putida, Vibrio anguillarum, Micrococcus tetragenus, Bacillus subtilis. Působí bakteriostaticky proti několika desítkám patogenních bakterií včetně pneumokoků a streptokoků. Cordycepin má inhibiční účinek na Clostridium difficile, která způsobuje různé střevní potíže.

Antivirový: Proti různým virovým infektům. Ochranný efekt proti viru hepatitidy B a následné cirhóze jater.

Protiplísňový: Proti rodu Fusarium.

Insekticidní: Laboratorně potvrzen insekticidní účinek na některé druhy hmyzu.

Zajímavosti: Cordyceps sinensis parazituje na housenkách hrotnokřídlatých přástevníků nočního motýla Hepialus fabricius a larvách molů Lepidoptera. Spory houby se dostanou do těla housenky, tam vyklíčí a během růstu zahubí housenku. Až poté z těla vyroste plodnice, ta dozraje a uvolní spory a tak infikuje další housenky. Dále jsou známy housenice Ditmarova, napadající vosy a sršně, a housenice střevlíková, parazitující na broucích střevlících V čínštině se jmenuje dongchong xiacao . V překladu to znamená ,,v zimě brouk, v létě tráva“. Housenka, na které žije Cordyceps, má extrémně vysokou schopnosti přežití. Živí se oddenky vysokohorských rostlin, včetně takových, jako jsou např. hořec, Astragalus. Cordyceps během dvouletého vývoje v zemi snáší dlouhé hladovění, chlad a nedostatek kyslíku. Používá se již více než 5000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako „prodlužovač života“. Číňané označovali Cordyceps jako zázračné boží dílo. Čínští lidoví léčitelé věděli, že Cordyceps pomáhá lidem zbavovat se množství chorob. Houba je velmi žádaná.

Kontraindikace: Nejsou známy.