Alpinia officinarum
Galgán lékařský

Jeho domovem je Východní Indie a blízké ostrovy.

Obsahové látky: obsahuje bioflavonoidy, silice, beta-sitosterol, emodin, quercetin, kurkumin, kaempferol-4'-methylether, 3,4-dihydroxylbenzoovou kyselinu, glycosidy, phenylpropanoidy – antioxidační účinek, sekviterpeny – cineol a eugenol, třísloviny, alkaloidy, sacharidy, proteiny, aminokyseliny, steroidy a steroly, tříslovinné hořčiny, klejopryskyřice, více jak 15 druhů diarylheptanoidů s protizánětlivými a protirakovinnými účinky, kampferidin, flavonoidy – galangin a další látky.

  

 Účinky galgánu lékařského:

Výtažky z galgánu působí proti obezitě regulací metabolizmu lipidů. Galgán má protirakovinné, chemoprotektivní, antibakteriální, antivirové, antimykotické hemostatické (zastavuje krvácení) a močopudné vlastnosti.
Silice Galgánu obsahuje: alfa-pinen, beta-pinen, eukalyptol alfaterpineol a další látky.

Antibakteriální
U galanginu byla prokázána významná aktivita proti kmenu zlatého stafylokoka rezistentního na penicilin betalaktamová antibiotika. Působí synergicky a vykazuje možnost zvrátit bakteriální rezistence u staphylococcus aureus na beta-laktamová antibiotika jako jsou methicilin, ampicilin, amoxicilin, cloxacillin, penicilin G a ceftazidim. Sřední až silnou aktivitu vykazoval proti Bacillus cereus, Staphylococcus aureas, Pseudomonas auroginosa. Fytolátky z galgánu mají silnou aktivitu proti helicobacter pylori. Diarylheptanoidy obsažené v galgánu vykazovaly významnou aktivitu proti multireistentnímu kmeni na antibiotika u Escherichia coli. Ethanolový výtažek z galgánu významně inhiboval bakterie alfa-hemolytické streptokoky, beta-hemolytické streptokoky a Streptococcus pneumoniae.

Antivirové
Byla u něj prokázána antivirová aktivita proti viru influenzy, herpes simplex HSV-1, syncytiálního viru (RSV), který způsobuje pneumonie, polioviru a viru spalniček.

Antimykotické
Acetoxychavicol acetát obsažený v silici byl účinný proti sedmi typům plísní včetně proti candida albicans a kvasinkám. Protiplísňový účinek mají i jeho flavonoidy.

Protirakovinné
Zpomaluje růst buněk rakoviny lymfatického systému, prsu, hlavy, krku, tlustého střeva, plic, jater, prostaty-( některé fytolátky inhibují 5 alfa-reduktázu což má příznivý vliv u rakoviny prostaty a androgenní plešatosti -alopecie) a navíc u většiny z nich způsobuje jejich apoptózu (sebedestrukci). Dále působí na rakovinné linie buněk monocytární leukémie, buněk HepG2, MCF-7, T98G a SF-268. Kaempferidin a galangin zpomaluje růst buněk melanomu B16-F10 včetně zbrždění růstu metastáz. Dva obsažené diarylheptanoidy v galgánu vykazovaly významnou cytotoxicitu proti buněčným liniím neuroblastomových buněk (IMR-32, SK-N-SH, NB-39), způsobují též apoptózu (sebedestrukci) buněk neuroblastomu. Další test jiných vědců ukázal, že z 15 diarylheptanoidů měli tři z nich 11,12,14 IC 50 a učinkovali již v množství 0,83, 0,23 a 0,11 uM, v daném pořadí. New cytotoxic diarylheptanoids from the rhizomes of Alpinia officinarum.
Sun Y1, Tabata K, Matsubara H, Kitanaka S, Suzuki T, Yasukawa K.
Galangin velmi silně potlačuje genotoxicitu chemikálií a tím působí preventivně proti vzniku rakoviny.

Pohybový aparát, klouby
Vědci zjistili u výtažků z Alpinia officinarum preventivní i terapeutické účinky při akutní a chronické artritidě a revmatizmu. Výtažky mají silné protizánětlivé účinky.

Antiobezní účinek
Normalizuje hladinu triglyceridů v krvi a snižuje hladinu LDL. U krys krmených tučnou stravou a výtažkem z galgánu snížil hmotnost oproti kontrolní skupině. Snížil hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů, patologické změny v játrech byli menší a účinně potlačil přírůstek tělesného tuku. Galgán se jeví jako nadějná rostlina v boji proti obezitě ale i proti stárnutí.

Paměť
Obsažený diarylheptanoid podporuje diferenciaci, vývoj neuronů in vivo v mozku a obsažené triterpenoidy mají neuroprotektivní účinky. Flavonol Galangin z Galgánu lékařského obsažený v kořeni inhibuje acetylcholinesterázu in vitro.(Guo AJ1, Xie HQ, Choi RC, Zheng KY, Bi CW, Xu SL, Dong TT, Tsim KW.) Inhibice acetylcholinesterázi se používá při léčbě Alzheimerovy nemoci. Galgán byl z několika desítek testovaných bylin nejsilnější.

Cévní systém, krev a srdce: normalizuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, obsažený kurkumin snižuje agregaci srážlivost krevních destiček velmi silně IC- 50, navíc fytolátky aktivují krevní destičky a zastavují krvácení až o 53 % oproti kontrolní skupině. Roztahují cévy a tím napomáhají lepšímu okysličení srdce. Galgán se používá se při Angině pectoris a srdeční nedostatečnosti. Normalizuje trigliceridy, metabolizmus tuků, lipidy, hladinu cholesterolu v krvi a tím snižuje zanášení cév cholesterolem. Působí tak preventivně proti vzniku atherosklerózy.

Zažívací systém dutina ústní, dýchací systém: má spazmolitické, a desinfekční účinky. Používá se při trávicích potížích, bolestech břicha, zvracení, průjmech, úplavici, nadýmání a žlučníkových potížích, žaludečních vředech, gastrointestinálním krvácení, zánětech a ztučnění jater. Galangin se silnými antioxidačními vlastnostmi působí protinánětlivě a má vynikající účinky u zánětu jater jak preventivní tak terapeutické. Játra ovlivňuje galgán lékařský po všech stránkách velmi pozitivně. Dále se galgán používá při zánětech dásní, hltanu, průdušek, teplotách, dušnosti a kašli.

Krása, pokožka: Alpinia officinarum blokuje enzym tirosinazu a tím brání tvorbě pigmentových skvrn. Tirosinaza je klíčový enzym který hraje důležitou roli v procesu pigmentace kůže a jeho blokací se zmenšuje velikost a intenzita stařeckých skvrn. Účinně zabraňuje hyperpigmentaci. Též byli zjištěny zajímavé účinky na ovlivnění vitiliga - potírat zevně a užívat vnitřně po dobu dvou měsíců. 1 kapsli lipodestronu můžete vysypat, trochu smíchat s vodou 1:1 a pak vmíchat do Panadermu a s ním potírat 1x denně postiženou pokožku. Pozor na silný efekt u Panadermu, který obsahuje vysoký podíl kyseliny boswelové. V případě výskytu vyrážky použijte následující systém péče o pokožku.

Masáž obličejová nebo tělová při vitiligu, hyperpigmentaci a proti stárnutí: Připravíme si jakýkoliv masážní krém od Diochi, třeba Venisfér a naplníme s ním prázdný skleněný 30 ml kelímek od Diozonu krém a vmícháme do něj sterilní tyčinkou 1 kapsli Lipodestronu. Na obličej můžeme použít též i Diolift hydrogel obohacený o lipodestron, který připravíme stejným způsobem. Takto připravené krémy skladujte uzavřené výčkem v chladničce. Používáme 1x denně nad postižená místa. Masáž zad nebo rukou provedeme svým způsobem s Diochi masážním krémem a zakončíme naším namíchaným krémem. Pro lepší roztírání nezapomínejte při masáži častěji zvlhčovat ruce vodou.
Koupel při stařeckých skvrnách a při vitiligu: do vany plné vody vysypeme 3 kapsle Lipodestronu a provedeme 15 minutovou koupel. Koupele provádíme obden po dobu 3 týdnů.

Další účinky Alpinia Officinarum:
Díky triterpenoidům má Galgán lékařský silnější antioxydační účinky jak vitamín C. Nově se studuje možnost použití Galgánu při epilepsii a též synergický účinek spolu s léky při léčbě TBC.