Croton lechleri
Croton lechleri

Latex stromu Croton lechleri ​​je přírodní látka, která vytéká z poraněného stromu a je skutečným pokladem pro zdraví.

Latex nazývají indiáni Sangre de drago – dračí krev. Strom používá svůj červený latex na hojení tržných ran, které vznikají na jeho kůře. Musí mít tedy dezinfekční, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Kdyby neměl, strom by brzy uhynul na nějakou infekci z poranění. Pro indiány byl latex doslova požehnáním a jen žasneme, jakou sílu mají přírodní látky.

Na jaké neduhy používají místní indiáni dračí krev? Při řezných a bodných ranách, protože urychluje jejich zacelení. Proti bakteriím, virům a jako dezinfekci. Proti bolestem si indiáni dopřávají jednu lžičku čistého latexu a dávka vydrží až sedm hodin. Po vytržení zubu podle jejich tvrzení stahuje dásně, zastavuje krvácení a podporuje krvetvorbu. Místní bylinkáři dračí krev doporučují i ​​jako protinádorový prostředek, při žaludečních a dvanáctníkových vředech, na revmatické otoky, na hemoroidy, při zánětech hltanu a angínách. Podle jejich zkušeností je vhodným prostředkem při průjmech, zlepšuje činnost střev, žaludku, srdce, plic a cév. Využívají ho i na zlepšení kvality vlasů, účinné fytolátky odstraňují lupy a jiné kožní problémy ve vlasech.

Podle japonských výzkumů stimuluje růst a činnost vlasových folikulů, a to při vnitřním i venkovním použití. Indiáni jej používají i proti oparům. I vědci zkoumají tuto silně působící látku na herpes viry, kterou nepředčí ani syntetické medikamenty. Účinné látky mají silné antioxidační účinky – zpomalují stárnutí a ochraňují DNA buňky.