Ilex paraguariensis
Cesmína paraguayská

Cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis)
Cesmína paraguayská je strom z rodu cesmína, původem z Jižní Ameriky. Z jeho listů se připravuje nápoj maté.

Obsahové látky: cesmína paraguayská obsahuje zejména antioxidanty, kyselinu chlorogenovou a její fenolické sloučeniny, ursulovou, olaanolovou, caffeoylshikimovou, kaffeoylquinovou 91,40/g, kyselinu kávovou 1,8mg/g, chinovou, 5 – hydroxy kyselinu pipekolinovou, polysacharidy, quercetin 2,2mg/g, rutin 5,2 mg/g, kaemferol 4,5mg/g, 3,4-dihydroxybenzaldehyd, methylxantiny kofein 5,4 mg/g a teobromin 2,7 mg/g s antidepresivním účinkem, theofylin, třísloviny, taniny,saponiny s protizánětlivým účinkem, xanthiny 7,6 mg/g(antioxidant), flavonoidy, alkaloidy, celkově fenoly, 178mg/g polyfenoly(antioxidanty). Má velký obsah manganu ale také: (Fe, Ca, Mg, Na, K, Zn a Cu). V nezralých plodech byly zjištěny saponiny odvozené především od kyseliny ursolové /oleanolové, acetyl ursolové nebo kyseliny pomolové.

 

 

 

Účinky:
antibakteriální, antivirové, antimykotické, antioxidační, proti obezitě, hypoglykemické (snižující hladinu cukru v krvi), hypolipidemické, antidepresivní, anxyolitické, neuroprotektivní, kardioprotektiví (ochraňuje srdce), hypotenzní, diuretické, analgetické, protizánětlivé, antikonvulzivní – snižuje četnost křečí, antigenotoxické (ochraňuje DNA), imunostimulační, choleretické – podporuje vylučování žluči.

Pokožka
Protizánětlivé účinky se dají využít při léčbě psoriázy. Lupénka je chronické zánětlivé systémové onemocnění, za kterým stojí narušení imunitních faktorů. Výtažky z maté snižují výskyt zánětu pokožky a následné odlupování. Další výzkum zjistil, že výtažky z maté, mají antigenotoxické účinky jsou schopny ochraňovat DNA buněk proti poškození UV zářením, proto je dobré užívat Lipodestron preventivně, když se opalujeme na slunci nebo v soláriu. Díky antioxidačním vlastnostem zpomaluje stárnutí buněk a urychluje hojení spálené pokožky sluncem, nebo jiným způsobem. Bylo zjištěno že quercetin (IC 50) má nejsilnější protizánětlivé účinky, ale vzájemně se v účinku doplňuje se saponiny a s kyselinou oleanolovou.

Mozek
Maté zlepšuje krátkodobou a dlouhodobou paměť.

Onkologie
Ilex paraguarensis má angiogenní účinky (brzdí rozvoj cév které vyživují nádor). Atigenotoxické - ochraňuje DNA proti poškození například UV zářením a tím snižujeme riziko vzniku rakoviny pokožky. Obsažené polyfenoly mají antioxidační účinek a ochraňují jaterní buňky, což má význam například při žloutence typu C, kde hrozí propuknutí rakoviny jater. Díky silným antioxidačním účinkům brání vzniku reaktivních forem kyslíku a tím destrukci buňek a vzniku mnoha onemocnění včetně onkologických. Uruguayská studie prokázala, že pití čaje maté snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Obsažená kaffeoylquinová kyselina má protirakovinné účinky na rakovinu tlustého střeva. Maté Inhibuje topoizomerázu a brzdí růst buněk rakoviny úst.

Antibakteriální účinky
Obsažený 3,4-dihydroxybenzaldehyd má nejsilnější vliv na methicillin rezistentního Staphylococcus aureus (zlateho stafylokoka). Výtažky z maté mají silný potencionální antimikrobiální účinek na bakterii E coli O157. Zlatý stafylokok je na výtažky více ciltivý než E coli. Ošetřením potravin a nápojů s výtažky z maté docílíme jejich delší skladovatelnosti například v dávce 40mg na 1ml jablečného džusu. Dále byl prokázán účinek na Listeria monocytogenes, Salmonella enteritidis a Helicobacter pylori. Maté má vliv na Streptococus mutans a inhibici glukosyltransferázy , která hraje důležitou roli ve vývoji zubního kazu. Deriváty kyseliny ursolové jsou nápomocny v terapii malárie.

Antivirové účinky
Triterpenoidních saponiny, matesaponin-1 plus kyselina kávová, chlorogenová a rutin mají zřejmě synergický účinek a blokují herpes virus HSV-1, který se vyskytuje převážně kolem úst a HSV-2, který se vyskytuje převážně v oblasti genitálií a zadku. Výtažky snižují virovou infekčnost, inhibice vstup viru do buněk a šíření viru z buňky do buňky, jakož i se sníženou úroveň ICP27, ICP4, gD a gE proteinů HSV-1.

Antimykotické účinky
Fytolátky z Ilex paraguarensis mají protiplísňový účinek na plíseň Malassezia furfur, která způsobuje tvorbu lupů, pityriasis versicolor a seboroickou dermatitidu.Pityriasis versicolor je kvasinková infekce projevující se vyrážkou. Houba produkuje kyselinu azelaovou, která bělí pokožku a ta způsobuje nápadně bílé flíčky.

Srdce, cévní systém, krev, záněty
Má kardioprotektivní účinek ochraňuje srdce proti oxidačnímu poškození a též při pokusech na izolovaných krysích srdcích zmírnil následky infarktu myokardu. Zlepšuje mikrocirkulaci, snižuje krevní viskozitu a aterogenní index, což je důležité v prevenci aterosklerózy a mozkocévního onemocnění, jakým je mrtvice a vznik trombóz. Přes utlumení (expresi) genů brání vzniku aterosklerózy. Maté snižuje LDL (špatný) cholesterol, triglyceridy a množství lipidů v krevním séru a tím brání vzniku ischemické choroby srdce. Snižuje hladinu cukru v krvi, dochází k menšímu poškozování cév kolujícími mikročásticemi cukru v cévách. Protizánětlivý účinek se dá využít při zánětech žil, vlasů a podobně. Obsažený polysacharid Rhamnogalacturonan se dá využít jako pomocná látka při léčbě sepse. Saponiny z maté brání srážlivosti krevních destiček. Snižuje poškození buněk v cévách, když dlouhodobě jíme stravu s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, tuku. Nejvyšší sklon k poškozování cév (aterogenní index)mají nasycené mastné kyseliny z kokosového oleje. Obsažené polyfenoly chrání červené krvinky proti hemolýze (rozpadu). Některé nehemolitycké saponiny by mohli posloužit jako pomocné látky při zastavování krvácení.

Nervový systém
Má neuroprotektivní účinek, ochraňuje nervy proti poškození. Stimuluje CNS k větší psychické aktivitě, odstraňuje úzkost, psychické napětí, fobie, tenzi a strach. Byly prokázány analgetické účinky a dá se použít u pooperačních stavů ke snížení pooperační a neuropatické bolesti. Neuropatie a její projevy: bolestivost, brnění, pálení, svědění, přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí. Snížená bolestivost byla též zaznamenána u pacientů, kteří pily maté po zubních operacích. Kofein z Ilex paraguarensis inhibuje enzym acetylcholinesterázu, což je důležité při léčbu Alzheimerovy choroby. Antikonvulzivní účinek - snižuje četnost křečí při opakujících se záchvatech a tím minimalizuje poškození neuronů. Snižuje možnost rozvinutí se neurodegeneragivních onemocnění jako je alzheimer, parkinson a roztroušená skleróza.

Obezita a zažívací systém
Ilex paraguarensis hraje důležitou roli v léčbě obezity. Výrazně snižuje tělesnou hmotnost. Při pokusech bylo prokázáno, že zabraňuje hyperfagii – žravosti a významně snižuje chuť k jídlu! V dávce (50 až 100mg/kg) a brání ukládání viscerálního tuku (ten který obaluje orgány) v břiše. Při užívání 1g extraktu 3x denně bylo u obézních lidí sníženo procento tuku a bez vedlejších účinků na zdraví. Maté potlačuje diferenciaci - růst adipocytů (tukových buněk), množství tuku v nich, akumulaci triglyceridů v krvi a současně snižuje možnost vzniku různých zánětů. Studie na zvířatech ukazují, že maté modifikuje signální dráhy, které regulují adipogenezi (vývoj tukových buněk do zralých). Má i antioxidační, protizánětlivý účinek a zlepšuje inzulínovou odpověď. Souhrnně lze říci, že maté bojuje proti obezitě různými způsoby. Používání extraktu z maté má velký efekt pro léčbu u obézních jedinců. Další studie na myších prokázala in vivo, že maté způsobuje expresi (útlum) několika genů související s obezitou a to velmi významně. Byl potvrzen i synergický účinek na adipogenezi společně s resveratrolem, obsaženým červeném víně.
Resveratrol je obsažen v produktu Diochi CDF. Současně normalizuje cholesterol, rygliceridy a cukr v krvi. Významně snižuje hladinu cukru v krvi zřejmě díky manganu a tím ochraňuje i cévy proti poškození. Což je důležité u diabetiků. Výrazně zlepšuje metabolický syndrom a zlepšuje inzulinovou rezistenci u diabetiků. U krav, kterým bylo maté přidáváno do stravy se snížila plynatost. Obsažené saponiny brání vzniku zánětu tlustého střeva. Ovce krmené výtažkem z maté měli více bílkovin a tuku v mléce a méně mléčného cukru laktózy. Maté podporuje vylučování žluči.

Dýchací systém
Protizánětlivé účinky dokáží snižovat riziko vzniku infekcí horních cest dýchacích u kuřáků, kteří jsou k nim náchylní.

Kosti
V důsledku menopauzy může docházet k úbytku tuhosti kostí. V jedné studii u žen po menopauze bylo zjištěno, že čaj maté dokázal ochránit kosti žen před chřadnutím. K měření byla použita denzitometrie v oblasti stehenní kosti krčku a bederní páteře.