Harpagophytum procumbens
Čertův dráp

Čertův dráp pomáhá na problémy s klouby."

Čertův dráp je trvalka s rozvětveným kořenovým systémem. Má až 1,5 metru dlouhé, při zemi se plazící výhonky s laločnatými listy.
V paždí listů vyrůstají na krátkých stoncích květy zvoncovitého tvaru, které mají korunní lístky růžové až purpurové. Lidově se mu říká čertův dráp, za což vděčí zahnutému ostnu, objevujícímu se na plodech. Kvůli ničivému drancování zahraničních obchodníků je existenčně ohrožen.

Poptávka po této rostlině je obrovská, protože je velmi účinná. V paždí listů vyrůstají na krátkých stoncích květy zvoncovitého tvaru, které mají korunní lístky růžové až purpurové. Účinné látky blahodárně působí zejména na klouby. A problémy s bolestmi a degenerací kloubů trpí ve světě stále více lidí.
Vyskytuje se v Africe – Namibii, v poušti Kalahari v Jižní Africe. Malé hlízy se sklízejí na jaře a řežou se na malé kousky. V současnosti plocha jeho výskytu v Namibii klesla na 4 % území, zatímco se v 50. letech vyskytovala ještě na 12 % území. Aby rostlina v oblastech přirozeného výskytu zcela nezmizela, byla zařazena mezi chráněné druhy a postupně se začíná pěstovat na plantážích.

Farmakologicky účinnými látkami jsou především fytosteroidy hořčiny, glykosidy, harprokumbidy, harpagozid, izoharpagozid, harpagid, prokumbin, luteolin, fytosteroly, kaempferol, beta sitosterol, stigmasterol, kyselina kávová, oleanolová, ursulová, chlorogenová a skořicová. Organické kyseliny mají antivirové, antibakteriální a protirakovinné účinky.
Vědecky podložené účinky harpagofytu: ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy) doporučuje užívání kořene harpagofytu při bolestech spojených s artrózou kloubů, bolestech zad v oblasti bederní páteře, při nechutenství a trávicích problémech.

Způsob užívání:

Používá se čaj nebo suchý extrakt z kořene. Kořen je hořký, a tak je namísto čaje lepší užívat jej v podobě suchého extraktu, kde se nacházejí účinné látky ve vyšší koncentraci než v rostlině samotné.