Nigella sativa
Černucha setá

Černucha setá, neboli lidově řečeno černý kmín.

Až sedmdesát centimetrů vysoká jednoletá rostlina černucha setá, nazývaná černý kmín, má jemné namodralé květy a černá semena, které se hojně využívají v lidovém léčitelství.
Patří do čeledi pryskyřníkovité, u nás není původní, pochází z Orientu nebo ze Středomoří. Prorok Mohamed údajně řekl, že semena černého kmínu mohou vyléčit cokoliv, kromě smrti. Arabové od nepaměti uctívají tuto rostlinu, a i vědecké výzkumy dokázaly její úžasný léčebný potenciál. Ve vědeckých testech, které dal udělat chemik a bioterapeut Vladimír Ďurina, uspěla účinná látka z této rostliny na stejné úrovni, jako jedno z nejmenovaných antibiotik. Bakterie likvidovala stejně dobře jako antibiotikum, a to už je co říct. Černucha je rostlina ověřena nejen léčiteli, ale i vědecky. Nigella sativa nebo černý kmín je egyptský zázrak.

Tuto rostlinu měl v hrobce i faraon Tutanchamon. Faraóni ji požívali při bakteriálních a virových infektech, plísních a rozličných parazitech, křečích, psychických problémech a jako ochranu před mnoha toxickými látkami. Bylina po staletí přinášela lidem naději na zlepšení a zkvalitnění života, proto byla uctívána i samotnými vládci této starodávné země. Účinné fytolátky jsou zkoumány pro antibakteriální, antimikrobiální, antivirové, antimykotické účinky. Podle arabských bylinkářů vypuzuje z těla množství parazitů a svým širokým spektrem použití může klidně dostat název všehojivý. Účinné fytolátky se zkoumají pro jejich možné účinky na ochranu buněk, ledvin, jater, centrální nervové soustavy, žaludku, srdce, mozku, míchy před působením různých chemických látek. Výzkumy dokázaly antiepileptické, radioprotektivní, antimutagenní, protizánětlivé, analgetické, antialergické, antihistaminová, imunostimulační, bronchodilatační, antiastmatické, antidiabetické, antioxidační, spasmolytické a protikřečové účinky. S úspěchem se ve fytoterapii používá při diabetu, diabetické neuropatii, nadýmání, bolestivé menstruaci. Účinné fytolátky působí na uvolnění křečí hladkého svalstva, přispívají ke snížení hladiny LDL cholesterolu, povzbuzují laktaci, zlepšují vykašlávání při zánětech průdušek a horních cest dýchacích. Účinné fytolátky v těle působí proti negativnímu vlivu kadmia a olova. Při zánětlivých onemocněních kůže bylinkáři doporučují aplikovat obklady případně lázně z drogy.

Bylinkáři radí: zápar na snížení cukru v krvi

Do ¼ litru vroucí vody přidáme 1 lžičku rozdrcených semen černuchy seté, louhujeme 15 minut a pijeme 2krát denně.