Borago officinalis
Brutnák lékařský

Tato modře kvetoucí dekorativní rostlina s bohatým terapeutickým a kulinářským využitím byla používána již v dobách antiky, kdy se pilo víno s naloženými listy brutnáku jako prostředek posilující srdce, dodávající odvahu a rozveselující mysl. Brutnákové víno bylo například nezbytným "dopingem" gladiátorů, než vstoupili do arény, a tak nás ani nepřekvapí, že název této rostliny (pocházející z keltského "borrah") značí odvahu.

Popis: Brutnák je jednoletá rostlina, s přímými lodyhami vysokými 10-80 cm. Lodyhy jsou jednoduché nebo větvené, v horní části jsou často červeně naběhlé. Jsou porostlé řídkými, tuhými, odstálými, štětinovitými chlupy. Listy mají vejčitý až elipčitě kopinatý tvar. Listy v přízemní růžici jsou dlouze řapíkaté, lodyžní listy jsou přisedlé. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí 2 až 5 cm x 3 až 10 cm. Čepele mají vyniklou žilnatinu, nejsou vroubkované, bývají ale vykrajované nebo vlnitě zprohýbané. Květy vyrůstají na převislých stopkách dlouhých 2 cm a tvoří řídké listnaté vijany. Jsou stopkaté, nící, modré, zřídka bílé, v ústí koruny s bílou pakorunkou. Plody jsou světle hnědé, vejčité, drsné tvrdky. Rostlina kvete od května až do září.

Výskyt a rozšíření: Brutnák lékařský roste na slunných nebo polostinných místech v kyprých půdách bohatých na minerály. Potřebuje velký prostor, protože se rozrůstá do šířky. V České republice není původní. Pochází z jižní Evropy (oblast Středomoří od Španělska po Turecko) a severozápadní Afriky, ale dnes je rozšířen prakticky na všech kontinentech. Boraginaceae - brutnákovité
Jak již starší název - drsnolisté - napovídá, jedná se vesměs o drsně chlupaté, jednoleté až vytrvalé byliny. Lodyhy přímé, listy v přízemní růžici i na lodyze. Jsou zpravidla střídavé, bez palistů, přisedlé nebo řapíkaté, celokrajné. Květy ve vijanech, oboupohlavné, pravidelné, pětičetné. V ústí koruny je pakorunka. Korunní i kališní lístky srostlé. Vytrvalý kalich se za plodu často zvětšuje. Plodem jsou čtyři jednosemenné tvrdky.
Rostliny se používají zvláště jako léčivé byliny (brutnák, plicník, pilát, kamejka, kostival atd.), do salátů (hadinec, brutnák), jako okrasné (pomněnka, brutnák) a medonosné rostliny.
Celkově čeleď zahrnuje okolo 100 rodů a 2000 druhů především v subtropických a mírných pásech, z čehož u nás roste okolo 20 rodů s více než 40 druhy.

Sběr: Drogou je kvetoucí nať (Herba boraginis), sbíraná nejlépe v první fázi květu. Používáme čerstvou, zamraženou nebo sušenou. Sušíme rychle v suchu a temnu v tenkých vrstvách. Samotné květy lze ještě konzervovat naložením do octa, kandováním v cukru či zamražením do kostek ledu. Hitem poslední doby je brutnákové semeno, ze kterého se lisuje brutnákový olej.

Pěstování: Rostliny potřebují slunné nebo polostinné místo, hodně prostoru, rozrůstají se do šířky. Brutnák se vysévá v dubnu přímo na stanoviště, potřebuje zeminu dobře zásobenou kompostem nebo rozleželou chlévskou mrvou, aby narostl do výšky. Poměrně velká hranatá semena brutnáku, která jsme sklidili z loňské sklizně nebo koupili, snadno klíčí ve tmě, proto je zahrneme asi 5cm vrstvou zeminy a tu mírně udusáme. Rostliny brzy vzejdou. Pro jejich úspěšný vývoj udržujeme záhon vlhký. Výsev jednotíme na 30 až 50 cm - sazenice zásadně nepřesazujeme, protože podobně jako kopr mají rostlinky kůlovité kořeny pronikající hluboko do země. Příliš husté porosty brutnáku trpí přemnožením mšic. Po třech týdnech začneme rostliny přihnojovat kompostem nebo organickými hnojivy. Výborně působí kopřivový výluh. Rostlinu můžeme stejně úspěšně pěstovat v truhlících nebo nádobách, musíme se však spokojit s podstatně nižším vzrůstem.

Účinné látky: Nať obsahuje především slizy (až 30 %), třísloviny, pryskyřice, saponiny, minerální látky (hlavně vápník, draslík a mangan), vitaminy (zejména C v čerstvých listech), aminokyseliny a další důležité látky. Účinky na organismus
Brutnák má močopudné, protizánětlivé a dezinfekční účinky a vliv na zlepšení dýchání. Vyzkoušejte
- Čaj z brutnáku rozrazilu a meduňky pro zlepšení paměti
- Odvar z brutnáku při jarní očistné kúře
- Obden střídaný nálev z jahodníku a brutnáku (4-6x denně) při nadměrném pocení

 

 

 

Vnitřní použití: Čerstvé listy obsahují vitamin C. Brutnák snižuje krevní tlak, posiluje srdeční činnost, podporuje tvorbu mléka u kojících matek, působí močopudně a mírně projímavě. Čerstvě vylisovaná šťáva pomáhá ke zrychlení látkové výměny a při neurastenii (užívá se při jarních kúrách). Čerstvé listy naložené do mléka pomáhají při nervozitě, bušení srdce a melancholii. Olej ze semen brutnáku obsahuje okolo 20-25 % kyseliny gama-linolenové a p ůsobí příznivě při léčbě atopických ekzémů, alergií, lupénky a akné u dětí i dospělých. Snižuje obsah cholesterolu v krvi a krevní tlak, napomáhá při léčbě cukrovky, snižuje obezitu zvýšeným spalováním nasycených tuků. Léčí infekce horních cest dýchacích, záněty střev a kloubů. Zabraňuje poruchám centrální nervové soustavy, má účinek na poruchy žláz s vnitřní sekrecí. Zmírňuje předmenstruační tenze a bolesti prsů. Dále se brutnák používá (ve směsi s dalšími bylinami) při nespavosti, pokud je spojena s otokem nohou, vyvolaným srdeční slabostí. Jako homeopatikum se brutnák používá při depresích a nervové a srdeční slabosti. Zevní použití: Brutnák má výrazné hojivé účinky (obklad zmírňuje záněty a hojí poranění). Čaj z nati se používá ke kloktání, k obkladům na bércové vředy a špatně se hojící rány.
Toxicita a vedlejší účinky
Droga se nedoporučuje používat dlouhodobě kvůli podezření na hepatotoxicitu (škodlivost pro játra).

Další význam: V kosmetice se listy brutnáku přidávají do zábalů obličeje se suchou pokožkou. Šťáva z rozdrcené čerstvé šťavnaté nati se používá na čištění pleti, čaj z listů jako kompresní obklad na unavené oči a olej ze semen brutnáku podporuje růst vlasů i nehtů a povzbuzuje celkovou látkovou výměnu. Též podporuje tvorbu protizánětlivých a protikřečových látek v těle.

V kuchyni se používají čerstvé mladé listy (před silnějším růstem lodyhy) jako koření a i celá nať sklízená v době květu. Důležité je brutnák vždy jemně nasekat kvůli chloupkům - listy mají chuť i vůni po čerstvých okurkách. Lze jej tudíž použít do studených omáček, majonéz, tvarohových pomazánek, bylinných másel a smetan, do sýrů, jogurtů a salátů (např. do okurkového, rajčatového, bramborového). Často se k tomuto účelu používají mladé lístky brutnáku ve směsi s mátou, saturejkou, petrželí, česnekem, fenyklem a rozmarýnou. Dále lze listy brutnáku použít do ragú ze zeleniny a masa, k rybám a grilovanému masu. Brutnák při kuchyňském využití nikdy nevaříme, nicméně mladé lístky lze dusit na másle a cibulce jako špenát nebo přidat do špenátu, kapusty, nakládaných okurek a nakládané zeleniny. Brutnák lze také přidávat do chlazených nápojů. Výrazně dekorativní čerstvé květy můžeme použít ke zdobení pokrmů (šlehačky, salátů, obložených chlebů, polévek...) a nápojů.

Zajímavost
Nať brutnáku obsahuje dusičnan draselný (draselný ledek), který při spalování způsobuje jiskření a lehké výbušné zvuky.

Autor: Jiří Široký