Ocimum basilicum
Bazalka pravá

 

Uklidní podrážděné nervy i trávení, povzbudí chuť do jídla i do života! Užívá se čerstvá, sušená jako výluh či silice. Je italským "národním" kořením a milují ji všichni labužníci.

Bylina bazalka pravá (Oscimum basilicum) má lesklé listy vejčitého tvaru, výraznou, podmanivou chuť a neodolatelnou vůni. Je to jednoletá bylina dorůstající výšky 20-60 cm. Bílé až fialovo-načervenalé rostlinky nás potěší od června do srpna. Obsahuje velké množství vitamínu C, minerálních látek, silic a tříslovin. Fytolátky, které bylina obsahuje, mají velmi příznivý vliv na naše trávení. Podporují metabolismus, funkci žaludku i tvorbu žluči, odbourávají tuky. Přispívají k udržování rovnováhy střevní mikroflóry. Bazalkový čaj je tedy vynikajícím digestivem, zejména po těžším a tučném jídle. Osvědčil se při problémech s nadýmáním, různých katarech, žaludečních a střevních potížích.

Pokud si ze sušené bazalky připravíme čaj, příjemně nás uklidní, je tedy vítaným společníkem v období zvýšené psychické zátěže a stresu. Bylinkáři ho používají k uvolnění bolestí hlavy, pocitu úzkosti a nervozity. Je vhodným doplňkem, pokud nás skolila chřipka a nachlazení, podporuje odkašlávání a působí antisepticky. Kloktání nálevu uleví, pokud trpíme zánětem dásní, ústní dutiny nebo hrdla. Léčitelé ho doporučují užívat, pokud máte menstruační problémy, nebo v menopauze, protože zmírňuje návaly horka, pocení, křeče.

Oleje z bazalky se velmi úspěšně používají v aromaterapii. Inhaluje se v období stresu, pokud trpíme bolestmi hlavy, únavou, nespavostí a nervozitou. Působí antivirově a antibakteriálně, má blahodárné účinky při infekcích dýchacích cest. Během inhalace snižuje krevní tlak a je vhodná při nadměrné únavě. Olej má vysoký obsah omega 3 kyselin. Pokožku olej osvěží, prokrví, příznivě působí při akné a revmatismu. Listy se používají i zvenku. Pokud vás uštkl hmyz nebo máte drobná poranění kůže, stačí rozmačkat list bazalky a přiložit ho na postižené místo. Je přírodním repelentem, proto květináč s bazalkou na okně zaručeně vyžene nepříjemné mouchy či komáry.

Odkud pochází?

Bylina bazalka pravá (Oscimum basilicum) pochází z přední Indie. Odtud se dostala do Středomoří. Také k nám putoval tento zelený poklad již ve starověku a brzy si našel nadšené uživatele. Dávní léčitelé tuto svěží rostlinku uctívali jako královnu bylin, která v sobě ukrývala zázračnou sílu. V Egyptě se stala součástí pokladů hrobek faraonů, vonné oleje z bazalky byly posvátné. Staří Římané, kteří si rádi užívali radostí života z ní udělali "čarodějnici lásky". Pro starověké národy byla navíc symbolem ochrany před zlými silami a průvodkyní duší kráčejících do ráje. Pro nás je především oblíbenou bylinkou, kterou přidáváme do gurmánských specialit a mnozí ji využívají i jako léčivou bylinu.

Věděli jste, že?

Bazalka se používá také v kosmetickém průmyslu? Především na přípravu krémů, éterických a masážních olejů.

Bazalková silice je oblíbenou ingrediencí při výrobě parfémů? Omamně voní, podobně jako směs růží, hřebíčku a citrusů.

V současnosti existuje až 64 různých druhů bazalky?

Bazalku pravou najdete v přípravcích Diochi: VIRAIMUN tobolky, NERVAMIN kapky