Aristotelia chilensis
Aristotelie čilská

Strom z čeledi Eleocarpaceae eho plody patří mezi tak zvané superovoce a též se na trhu nazývají maqui berry. Roste v Jižní Americe a pochází původem z Čile. Odtud se rozšířila do tropických a subtropických pásem Asie a Austrálie. Blahodárné účinky využívali již indiáni kmene Mapuche v Čile. Používá se též na přibarvování vín.

Obsahové látky
Flavonoidy, deriváty delfinidinu – má z obsažených látek nejsilnější antioxidační účinky, flavonoly asi 10 druhů – zejména quercetin, rutin, kampferol, myricetin, malvidin, petunidin, kumariny - escopoletin, triterpenoidní glykosidy, antokyany – více jak 19, alkaloidy, polyfenolické a fenolové kyseliny, deriváty kyseliny skořicové, deriváty kyseliny benzoové, kyselina elagová, kyselina gentisová, kyselina ferulová, kyselina gallová, p-kumarová, kyselina sinapicová, kyselina 4-hydroxybenzoová, delfinidin gallát, gallocatechin gallát, katechin a epi-katechin kyanidin, kyselina vanilinová, glykosidy anthokyanidiny (delfinidin-3-sambubioside-5-glukosidu, delfinidin-3,5-diglucoside, kyanidin-3-sambubioside-5-glukosidu, cyanidin-3,5-diglucoside, delfinidin-3 -sambubioside, delfinidin-3-glukosid, byly zjištěny kyanidin-3-sambubiosid a kyanidin-3-glukosid), a proanthocyanidin B, alkaloidy, indolový alkaloid hobartin, 2- epi –Aristotelon, serratolin, minerály a další biologicky aktivní fytolátky.

 

 

 Účinky Aristotélie čilské

antioxidační, inhibuje lipidovou peroxidaci – ochraňuje buňky před volnými radikály, antibakteriální, antivirové, antimykotické, protinádorové, proti obezitě, inhibuje pankreatickou lipázu, termogenní, antidiabetické, protiprůjmový, neuroprotektivní – chrání neurony, gastroprotektivní, protizánětlivé, analgetické, stahující, tonizační, inhibuje světelné poškození viditelným světlem fotoreceptorů buněk pokožky, proti stárnutí pokožky světlem, inhibuje alfa glukosidázu – brání rozkladu krve, stimuluje růst vlasů. Mají schopnost konzervovat jiné potraviny. Listy mají navíc analgetickou aktivitu. Používá se při horečce, zánětech hrdla a bolestech ledvin.

Antibakteriální účinky
Má silné antibakteriální zejména na bakterie Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa (čtyř různých kmenů), Staphylococcus aureus, Escherichia coli (čtyři různé kmeny), Streptococcus pneumoniae a používá se při zánětech v hrdle.

Antivirové účinky
Některé studie ukazují, že fytolátky maqui brzdí množení viru HIV. V roce 1993 byly prvně publikovány americké výzkumy a doloženy účinky, že aristotelie čilská in vitro velmi silně blokuje množení herpes viru HSV – 2, způsobující genitální opar (IC 50 40 ug / ml - phytotherapy research) a nemá vedlejší účinky!

Protiplísňové
Na Penicillium expansum, Candida albicans.

Obezita a zažívací systém
Zánět je součástí většiny chorob. Obezita je charakterizována zvýšením infiltrace monocytů do tukové tkáně, což způsobuje zánětlivé onemocnění a také vývoj inzulínové rezistence. Aristotelie má významný vliv na choroby které doprovázejí obezitu a tím je diabetes, zánět žil a další onemocnění. Snižuje pocit hladu, hladinu glukózy v krvi a má antidiabetické vlastnosti. Redukuje základní hiperglikémii a zlepšuje metabolizmus glukózy u myší s diabetem typu 2. Šťáva z Aristotelie významně zvyšuje množství inzulínu v těle. Tyto účinky jsou silnější něž u jiných rostlin. Když užijeme extrakt z aristotelie dojde k potlačení glukózy v krvi a tím se vyrovná energie a zabrání se dalšímu růstu nových tukových buněk. V důsledku toho se maqui ukazují být prospěšné při kontrole hmotnosti. Díky silným antibakteriálním účinkům blokuje přenášení nemocí pomocí jídla. V jedné studii bylo prokázáno, že fenolické extrakty potlačili hromadění lipidů o 4.0-10.8%, pokud byly fenolické extrakty přidány v době diferenciace pak až o 5?9 až 37,9 procent. U obézních diabetických myší snižuje produkci glukózy v buňkách jater a ve svalových buňkách. Ochraňuje žaludek proti zánětům a žaludečním vředům, má protiprůjmový účinek. Plody byly tradičně používány při léčbě průjmu a úplavice.

Oči
Výtažky z maqui berry působí proti suchosti očí a zvyšují tvorbu slz. V testu se zlepšila suchost očí během dvou měsíců až o 70%. Pomáhá obnovit aktivitu slzných žláz a zlepšují vidění.

Nervový systém
Hlavním cílem současné symptomatické léčby Alzheimerovy choroby zůstává oddálení progrese symptomů nemoci zvýšením cholinergní neurotransmise pomocí inhibitorů cholinesteráz. A právě takovým silným inhibitorem jsou fytolátky z maqui berry. S přidáním šťávy z citrónu jsou inhibiční účinky ještě silnější. Laboratoř neurofyziologie Universita ve městě Concepción v Chile zjistila, že plyfenoly z aristotelie čilské silně ochraňují neurony hned několika způsoby současně, což má význam při degenerativním onemocnění, jako je Alzheimer.

Onkologie
Aristotelie čilská brání množení buněk rakoviny tlustého střeva

Pohybový aparát, kosti
Používá se při zánětech kostí a kloubů. Delfinidin brání demineralizaci kostí. Flavonoidy z aristotelie mají analgetický účinek.

Cévní systém, krev
Delfinidin působí preventivně proti trombóze a proti cévním zánětům. Maqui se v tradiční medicíně Čile používá též při léčbě hemoroidů. Má antihemolytickou aktivitu spojenou s inhibicí alfa-amylázy a alfa-glukosidázy – brání rozkladu krve. Indukují změnu tvaru erytrocytu z normálního diskovitého tvaru na echynocyt. Snižuje srdeční pulz a tok krve. Ochraňuje cévy proti kardiovaskulárním nemocem. Výtažky Preventivně působí proti vzniku aterosklerózy. Antyoxidační účinky brání oxydaci cholesterolu, což je faktor ve vývoji kardiovaskulárního onemocnění, infarktu, mrtvice a kornatění tepen.

Pokožka, vlasy, plíce

Delphinidin může působit proti stárnutí pokožky v důsledku inhibice UV-indukované exprese metaloproteinázy ve fibroblastech. Aplikovaný lokálně má fotoochranný efekt proti UV záření. Flavonoidy z Aristotelie Chilensis mají antyoxidační účinky a ochraňují pokožku proti poškozování světlem a volnými radikály. Zabraňují peroxidaci lipidů - je oxidační degradace lipidů. Jedná se o proces, kdy volné radikály „kradou" elektrony lipidům v buněčných membránách, což vede k poškození buněk. Proces probíhá mechanismem řetězové reakce volných radikálů. Nejčastěji postihuje vícenenasycené mastné kyseliny, protože obsahují větší počet dvojných vazeb. V tradičním léčení se používá pro lepší hojení ran a jizev. Podporuje růst vlasů.
Ochraňuje plíce a dýchací cesty například u kuřáků.