Achyrocline satureioides
Achyrocline satureioides

Achyrocline satureioides je významná léčivá bylina, kterou od nepaměti využívali indiáni Jižní Ameriky. Roste v Paraguayi, Uraguayi, Argentině a Brazílii. Používá se zejména jako čaj s antibakteriálním a antivirovým účinkem, dále na trávení, při toxinech v krvi a při narušeném centrálním nervovém systému, na uklidnění a plicní choroby. Její účinky jsou opravdu širokospektrální. Již si zasloužila nemalou pozornost různých vědeckých týmů celého světa.

Podívejme se na jednu ze zajímavých studií. Jejím cílem bylo zjistit, zda si výtažek z rostliny poradí s kmeny stafylokoků, které způsobují řadu závažných onemocnění. Produkují různé toxiny, zapříčiňují záněty ve vrchní vrstvě kůže, způsobují akné. U osmnácti pacientů s akné lézemi byl izolován stafylokok a následně určeny jeho kmeny. Studie prokázala, že odvar z rostliny dokázal inhibovat 95 % všech kmenů stafylokoka. Účinné látky nejen zamezily množení nebezpečného bakteriálního kmenu, ale současně dokázaly stimulovat lidský imunitní systém.

Použití při jaterních hepatitidách

Kvercetin a jeho deriváty, kyseliny kávová, chlorogenová, isochlorogenová, jsou látky s antivirovým a antibakteriálním účinkem. Brazilská studie na laboratorních potkanech prokázala vysoký ochranný efekt na játra a současně značný antioxidační účinek, který brání poškození DNA buněk. Pro tyto významné efekty se využívá a má velkou budoucnost při terapii jaterních chorob.

Sám jsem onemocněl hepatitidou. A tak jsem připravil univerzální podpůrný systém při infekci hepatitidou. Systém: 3x 2 kapsle Deviral, 3x 9 kapek Sagradin, 3x 4 kapky Baktevir a čaj, který je opravdu důležitý – skládá se z jednoho dílu Achyrocline satureioides a jednoho dílu Maytenus ilicifolia. Pijeme jej po celou dobu terapie. Příprava čaje: jednu vrchovatou lžíci Maytenus a jednu Achyrocline vložte do půl litru vody. (Pokud máte k dispozici „mrtvou vodu“ stupeň číslo dva, kterou vám připraví vodní ionizátor Rettin, jejž pro vás Diochi exkluzivně dováží, příznivý efekt tím ještě zesílíte. Sama tato voda má silný antibakteriální a antivirový účinek.) Směs krátce převaříme, necháme 15–25 minut stát, pak scedíme a popíjíme během dne. Snažte se vypít aspoň litr a půl za den. Na to, jak byly mé jaterní testy v akutní fázi žloutenky vysoké, již za 7 dní byly hodnoty poloviční a za 10 dní byla hospitalizace ukončena.

Není rovněž bez zajímavosti, že jedna argentinská studie prokázala cytotoxickou aktivitu na buňky rakoviny jater. To je velmi dobrý poznatek, neboť některé typy hepatitid mohou přejít do chronického stadia (zejména u hepatitidy C je to téměř pravidlem), a následně se může stav poškození jater vyvinout až do cirhózy nebo rakoviny.

Biologická aktivita a doložený klinický výzkum

Ve studiích na potkanech bylo prokázáno, že Achyrocline má protizánětlivý účinek, relaxuje gastrointestinální hladké svalstvo a mírní bolest, a to i při zevním použití ve formě obkladů a koupelí. To může vysvětlovat, proč se Achyrocline od nepaměti využívala pro mnoho typů bolestí: zažívací potíže, menstruační křeče, astma. Achyrocline působí také proti bakteriím salmonely. To by mohlo vysvětlovat, proč byla v historii doporučována při úplavici, průjmu a střevních infekcích. Je také prokázáno, že podporuje vylučování a odtok žluče ze žlučníku. Přispívá k ochraně a proti poškození jater a ke snížení hladiny jaterních enzymů. Opět to dokazuje správnost jejího tradičního využití pro různá onemocnění jater a žlučníku. Některé z in vitro testů prokázaly, že její antioxidační účinky zasahují do degenerativních procesů arteriosklerózy (snižuje srážlivost krve, hladinu krevních tuků a čistí krev). V Jižní Americe se Achyrocline tradičně používá při léčbě diabetu. Vodní extrakt z celé rostliny snižuje hladinu cukru v krvi a byl prokázán účinek při diabetu 2. typu. Za tento účinek je odpovědný ve vodě rozpustný betaglukan achyrofuran. Další výzkum se soustředil na prokázání účinků protirakovinných, antivirových a imunostimulačních. Byly udělány první testy, které takovéto vlastnosti předpovídaly. V polovině roku 1990 byly tyto účinky potvrzeny dvěma samostatnými výzkumnými skupinami. Následující podrobný výzkum prokázal, že Achyrocline potlačuje růst nádorových buněk in vitro. Další výzkumné skupiny dokázaly, že výtažek z květů Achyrocline inhibuje in vitro růst rakovinných buněk o 67 %. Již v roce 1980 němečtí vědci prokázali, že celá rostlina obsahuje látky, které dokážou stimulovat imunitní systém jak u myší, tak u lidí. V roce 1996 výzkumníci v Texasu potvrdili in vitro antivirové vlastnosti proti množení viru HIV.

Upozornění

Alkoholové nebo vodní výtažky nejsou toxické ani pro zvířata, ani pro lidi. Nicméně byly pozorovány interakce při injekčním podání současně s barbituráty. Zde je nutno podotknout, že kdo užívá léky tohoto typu, by měl počítat s možným zesílením působení léčiva při současném užívání s Achyrocline. Stejně by si měli i diabetici častěji hlídat hladinu cukru v krvi, aby nedošlo k jejímu rychlému snížení.

 

 

 Další léčivé využití

Jak vidíte, dokumentované účinky a aktivní biologické vlastnosti Achyrocline jsou opravdu široké. Čaj je nejjednodušší formou jejího použití. Je velmi účinný při různých gastrointestinálních potížích, zejména tam, kde se vyskytují záněty a křeče. Mnoho lékařů v Jižní a Severní Americe používá tradiční čaj při spasmech tlustého střeva, Crohnově chorobě, kolitidě, syndromu dráždivého střeva a obecně pro podporu zažívání. Velmi dobré výsledky vykazuje Achyrocline i v regulaci menstruačního cyklu, i když zde doposud nebyly prováděny žádné relevantní vědecké testy.

Další vlastnosti byliny:

Je antiseptická, tiší kašel (byly v ní nalezeny látky podobné kodeinu), má stahující účinek a rychleji hojí rány, hořká chuť podporuje trávení a stimuluje srdeční činnost. Snižuje nadýmání, vyvolává pocení, relaxuje svalstvo, snižuje citlivost nervů, uklidňuje. Používá se i při astmatu, chřipce a plicních onemocněních, revmatismu a artrózách. Zajímavé účinky, které se dají využít v zahrádkářství, byly zjištěny u vodného výluhu Achyrocline. Při experimentech byl ověřen alelopatický účinek. Alelopatie je jeden ze základních typů biologických interakcí mezi dvěma či více organismy. Jeden ovlivňuje negativně ten druhý svými chemickými látkami, které vypouští do okolního prostředí. Při testu klíčení semínek salátu vodný extrakt klíčení inhiboval, ale později testy vyzněly ve prospěch Achyrocline, a růst salátu se urychlil. To znamená, že zálivka slabým odvarem z Achyrocline může rostlinky stimulovat k většímu růstu.

Autor: Vladimír Ďurina

pozn.: Flavonoidy Achyrocline též ochraňují žaludeční stěny proti Helicobacter pylori.