HORMONY jsou tajemní dirigenti

Hormony jsou sloučeniny, které slouží v těle jako chemický přenašeč od jedné buňky ke druhé. Pomocí receptorů (bílkovin) zanechávají v buňkách příkazy, které určují široký záběr tělesných jevů od regulace hladiny krevního cukru, přes reprodukci a těhotenství, stres, přibírání na váze až po lidské emoce. Lidské tělo produkuje asi 200 druhů hormonů. Bez chemických poslů by nic nefungovalo, přestaly by okamžitě fungovat všechny orgány. Jejich úkolem je proplout krevním řečištěm co nejrychleji k určené buňce a předat pokyn. Hormonální systém řídí hypothalamus, který je důležitou součástí endokrinního systému (žlázy s vnitřní sekrecí), neboť úzce souvisí a komunikuje s hypofýzou – podvěskem mozkovým, kterou stimuluje k uvolňování různých hormonů. Hormony komplexně ovlivňují fungování celého těla i psychiky. Jde o křehký systém, jehož nerovnováha se může promítnout do zdraví, pohody a plodnosti u žen i u mužů.

Mezi nejznámější hormony patří hormony pohlavní, produkované pohlavními žlázami. Jsou tvořeny cholesterolem, který pochází z jater. Cholesterol je tedy základním stavebním kamenem pohlavních hormonů, není tedy v žádném případě nepotřebnou látkou. Základní ženské hormony jsou estrogeny a progesteron, které spolu spolupracují, a to i přesto, že mají v těle opačnou funkci.  Mezi nejznámější estrogeny patří estradiol, estriol a estron. Mezi mužské pohlavní hormony patří testosteron. Přestože jsou estrogen i progesteron označovány jako ženské hormony, mají významné funkce i v mužském organizmu, přestože jsou jejich hladiny u mužů výrazně nižší.

Estrogeny jsou nezbytné pro normální psychický a tělesný vývoj ženy, v pubertě podporují růst pohlavních orgánů, vývoj sekundárních pohlavních znaků a endometria, umožňují růst dlouhých kostí, ovlivňují menstruační cyklus, metabolizmus tuků, snižují koncentraci cholesterolu, podílejí se na zachování normální struktury a funkce kůže, zabraňují rozpadu kostí. Mezi hlavní estrogeny patří: estradiol, estriol a estron:

Estradiol – je nejvýznamnějším estrogenem, řídí vývoj ženských sekundárních pohlavních znaků a průběh menstruačního cyklu.

Estriol – jeho hladina je nízká, významnosti nabývá v těhotenství, pro zdravý vývoj plodu.

Estron – jako estrogenní hormon má ve srovnání s estradiolem nižší aktivitu. Jeho hladina je nízká, ale po menopauze se zvyšuje a estron přebírá funkci hlavního estrogenu.

Estrogeny jsou pro tělo velmi důležité, proto je jejich hladina regulována. Mezi příznaky zvýšené hladiny estrogenů patří nepravidelný menstruační cyklus nebo silné krvácení, výrazný premenstruační syndrom, snížená chuť na sex, bolest v prsou, zadržování vody v těle a otoky, sklon k tvorbě pigmentových skvrn, zvýšení váhy a ukládání tuků v oblasti břicha a hýždí, špatná a úzkostná nálada, nedostatek energie. U mužů to může být gynekomastie (zvětšení prsou), potíže s erekcí nebo snížení plodnosti.

Zde se dostáváme k velmi důležitému hormonu progesteronu, který je bohužel „skoro“ zapomenutý a jehož dostatek vyvažuje hormonální rovnováhu, aby nedošlo k estrogenové dominanci. Se zvyšujícím se věkem a ustupující plodností však jeho hodnoty v organizmu výrazně klesají.

Progesteron, k čemu je a jak ho mít v dobrých hladinách?

Druhou skupinou ženských hormonů jsou gestageny (také progestiny), jejichž nejdůležitějším zástupcem je progesteron. Je to pohlavně neutrální hormon, který se stejnou měrou vyskytuje u žen i mužů. Jeho úkolem je udržet nás zdravé, výkonné, emocionálně vyrovnané, v dobré duševní i fyzické kondici. U žen produkuje progesteron převážně žluté tělísko, které po ovulaci přetrvává ve vaječnících, u mužů ve varlatech. V omezeném množství se progesteron vytváří také v nadledvinkách, dále v tukové tkáni a také v mozku a krevních cévách. Nejvíce ho vytváří placenta v období těhotenství. (Z latinského „pro gestore“ „pro nošení“). Je spoluhráčem a zároveň protihráčem estrogenů (estronu, estradiolu a estriolu) a testosteronu, což znamená, že na jedné straně podporuje jejich působení, ale také je omezuje.

Není důležitý jen pro rozmnožování a zdravý vývoj plodu v matce, ale je důležitý pro fyzickou a psychickou pohodu, mozek, nervovou soustavu, kosti, kardiovaskulární systém, reprodukční systém (i mužský) a pro tvorbu dalších životně důležitých hormonů. Mimo těhotenství progesteron reguluje také další reprodukční funkce jako je zrání vajíček a porod, u mužů pak zajišťuje správnou tvorbu a pohyblivost spermií a je mimo jiné důležitý i pro zdraví prostaty.

20% receptorů progesteronu se nachází v mozku, kde regulují spojení neuronů a účastní se tvorby tkáně obalující nervy. Je nepostradatelný pro naši emocionální rovnováhu, koncentraci, výkonnost paměti a spánek. Progesteron není jen „ženský hormon“, nemá feminizující účinky. Mění se také v androgeny, tedy „mužské hormony“, např. testosteron. U mužů funguje jako stavební kámen pro tvorbu testosteronu a zároveň u nich pomáhá regulovat hladinu estrogenů, aby zůstávala nízká.

Důležitost hormonální rovnováhy je obrovská. V některých tkáních progesteron spolu s estrogeny spolupracuje, jako je tomu například při tvorbě kostí. V některých tkáních je naopak nezbytné, aby progesteron estrogenu vzdoroval. A tak tomu je právě u vaječníků, prsou nebo dělohy.

Nedostatek progesteronu

Podobně jako u estrogenů hladina progesteronu s věkem postupně klesá. V případě progesteronu toto snižování může u žen začít už po třicítce. Mezi hlavní příčiny nedostatku progesteronu patří vyšší věk, onemocnění štítné žlázy, psychický stres, fyzické přetěžování. Může se projevit jako potíže s početím dítěte, nepravidelná nebo silná menstruace, snížená chuť na sex, poruchy spánku, špatná nálada nebo úzkostné stavy, návaly horka, vaginální suchost, nárůst hmotnosti, u mužů potíže s erekcí, snížené libido, potíže s koncentrací.

Udržování optimálních hodnot progesteronu je životně důležité. Je proto nutné uvědomit si, že nízká hladina progesteronu může negativně ovlivnit fungování celého organizmu a pro naše zdraví je potřeba mít nejen dostatečnou hladinu progesteronu, ale zároveň mít i všechny ostatní hormony v rovnováze.

Estrogenní aktivitu mají také nesteroidní látky rostlinného původu, tzv. FYTOHORMONY.

Fytohormony (rostlinné hormony) jsou přirozené metabolity rostlin, které regulují jejich růst a vývoj. Molekuly fytohormonů mají signální úlohu a působí ve velmi nízkých koncentracích. Jejich struktura je podobná endogenním hormonům, které si utváří lidské tělo a mají i podobné působení. Fytohormony I když nemají chemickou strukturu steroidů, tak přesto mají schopnost aktivovat estrogenní a androgenní receptory.  Celá řada rostlin obsahuje tyto látky, které strukturálně i funkčně skutečně připomínají ženské pohlavní hormony – estrogeny a mužské pohlavní hormony - testosteron. V rostlinách je jejich funkcí ochrana před mikroorganismy a živočišnými škůdci.

Hlavní zdroje fytohormonů – progesteronu:

Diosgenin – je látka získaná z byliny Dioscorea, která má vysoký obsah steroidních sapogeninů, je označován jako hormonální prekurzor. To znamená, že je to stavební látka, kterou tělo potřebuje pro vytváření všech pohlavních hormonů v nadledvinkách – včetně hormonu progesteronu. Má podobnou strukturu jako hormon progesteron produkovaný ženami. Tedy určený na řešení mužských i ženských problémů. U žen pomáhá především na problémy související s menstruací a menopauzou. U mužů se využívá na zlepšení potence a libida.

estrozin kapkykremZdrojem diosgeninu je bylina Pískavice řecké seno, který podporuje produkci testosteronu, estrogenu, progesteronu a jiných regulačních hormonů. Bylina je tedy vhodná jako ženské i mužské afrodisiakum. Pískavice je obsažena v bioinformačních kapkách ESTROZIN kapky, které kromě této byliny obsahují i další známé ženské léčivky s fytoestrogeny jako je Kontryhel obecný, Jetel luční (červený), Mochna husí, Řebříček lékařský a další.
Vzhledem k tomu, že hormonální systém je úzce spojený s trávením, pak je logické, že v této unikátní receptuře najdete i bylinky na podporu trávení.
Estrozin krém obsahuje diosgenin v bylině Yam čínský, nebo-li světelný kořen. Spolu s dalšími 10 bylinami a 16 přírodními silicemi, z nichž 2 jsou navíc ozonizovány, získáte silného bojovníka proti striím, vráskám a díky fytoestrogenům dodáte pleti mladistvý vzhled.

web androzinHlavní bylinou obsahující diosgenin je bylina Smldinec (Dioscorea) je rod jednoděložných rostlin z čeledi smldincovitých. Z jejího názvu se odvodil i název účinné látky. Některé druhy se pěstují pro jedlé škrobnaté hlízy nazývané jamy. Yam čínský, nebo-li světelný kořen.  V Diochi produktech jej najdete v bioinformačních kapkách ANDROZIN, které kromě této byliny obsahují i macerát další mužských bylin jako je Kotvičník zemní, Ženšen pravý, Smilax lékařský a další.
Další „mužské“ byliny s fytohormony: Kotvičník zemní, Ženšen pravý, Vrbovka malokvětá a další.

mini supracidPískovice řecké seno dále najdete v Diochi produktech v kapslích DIOCEL SUPRACID, který je skvělou kombinací se sépiovou kostí a vitamíny D3 a K2, které podporují vstřebávání vápníku a fosforu. Tato kombinace bylin je výborná pro odkyselení organizmu, doplnění organických minerálů pro stavbu kostí, pohyblivost kloubů a regeneraci svalů. Uleví se trávení, zklidní pálení žáhy a díky vitamínu D3 podpoří protizánětlivé procesy.

 

 

HORMONY PODLE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Dle tradiční čínské medicíny jsou veškeré hormony produkovány ledvinnou esencí, ukládány do dráhy jater, a odtud jsou krví rozmísťovány po těle do místa. Tuto jednoduchou zásadu je třeba neustále mít na paměti i pro veškeré hormonální poruchy. Krev je produkována  MERIDINÁNEM SLEZINY, uchovávána v MERIDIÁNU JATER a její cirkulaci řídí MERIDIÁN SRDCE. Pod tím vším je „podepsána“ (anebo ještě lépe: nad tím sídlí jako supervizor) DRÁHA (MERIDIÁN) LEDVIN, která je nadřazena veškerému blahodárnému dění v organizmu, dodává chybějící energii ze svých rezerv a řídí a kontroluje ty správné kroky a chod organizmu. Z výše popsaného vyplývá, které že to složky se podílejí na hormonálních potížích – dráha ledvin, jater, sleziny a srdce a krev.

Diocel celekdetoxin 681a23d9bda3cc6608e358bb4db90e3a XLvenisfer ff9d018aae83fbc06b5feba5a75d8897 XLProto i v produktech určených na harmonizaci dráhy ledvin a močového měchýře jsou extrakty bylin s fytohormony. V DIOCEL kapkách tedy najdete Vrbovku, Lnici, Kopřivu a mnohé další. Diocel kapky jsou určeny pro harmonizaci dráhy ledvin, DETOXIN kapky na detoxikaci dráhy jater a VENISFÉR kapky na harmonizaci dráhy srdce.



Přejeme hodně zdraví
Vaše Diochi

Regenerace ve Sféře ®

linka zluta

sfera

Nemoci můžeme předejít, když vyrovnáme nedostatek energie v meridiánech. Cílem našich ryze českých přípravků je zharmonizovat energetickou síť dříve, než dojde k dlouhodobému energetickému úbytku.

 

Diochi Řecký Pentagram ®

linka zluta

pentagram

Regenerační systém, který celistvě pomáhá řešit důsledky zánětu projevujícího se oslabením energetického systému člověka. Pentagram začíná Alfou a končí Omegou, neboť člověk je Alfa i Omega všeho!