Vitamín D – Jen slunce nestačí!

Možná i vy pociťujete, že vám slunce chybí – ztrácíte elán, energii i dobré rozpoložení. Kromě dobré nálady je pro nás sluneční záření také hlavním zdrojem vitamínu D.

Vitamín D řadíme do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Pro tyto vitamíny je charakteristické, že si jich tělo dokáže vytvářet určité zásoby, které může v případě potřeby v horizontu dní využívat.  

Vitamín D je v lidském těle součástí mnoha důležitých procesů. Je nepostradatelný pro zdravý vývoj kostí, a tak je jeho příjem vhodné hlídat zvláště u dětí, seniorů a těhotných žen. Vitamín D je důležitý i pro fungování naší obranyschopnosti

„Déčko“ aktivuje část bílých krvinek (takzvané T-lymfocyty) a další složky buněčné imunity. Většina Čechů má nedostatek vitaminu D. Ten je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době nižšího slunečního záření na podzim a v zimě. Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí 60–75 procent české populace.

Nejúčinnější, a také tělu nejpřirozenější, forma vitaminu D vzniká díky slunečním paprskům, respektive působení UV záření na pokožku. Proces jeho produkce nenastává ihned, ale až po 10–15 minutách slunění. Všeobecně se uvádí, že slunění alespoň dvakrát týdně po dobu 20 minut by mělo člověku zajistit dostatečné množství tohoto vitamínu, a tělo tak získá až 90 procent z celkového doporučeného množství přirozenou cestou.

Důležité však je roční období, jelikož v našich podmínkách je možné ze slunce získávat vitamin D pouze od května do října. Pak již kvůli malému úhlu dopadu slunečního záření na naši pokožku k tvorbě vitaminu D kůží nedochází, i když pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle je pro dnešní moderní civilizaci velmi potřebné. Zejména pro ty z nás, co sedí v uměle osvětlených kancelářích.

Pouze slunce ale nestačí. Důležité je ho doplňovat i z dalších zdrojů, zejména ze stravy a speciálními doplňky stravy. Vitamín D zodpovídá za celou řadu imunitních procesů, podporuje vstřebávání vápníku a fosforu, chrání srdce, buňky, hormony. Vitamin D je utvářen několika látkami, rozpustnými v tucích. Jeho výsledná forma – tzv. kalcitriol, vzniká v játrech a ledvinách.

Co vitamin D dokáže?

 • reguluje hladinu vápníku v krvi
 • urychluje hojení ran i sliznic, jelikož výrazně prospívá buňkám
 • působí v organizmu protizánětlivě a protivirově
 • chrání kardiovaskulární systém, snižuje riziko vzniku hypertenze
 • dohlíží na správnost hormonálních funkcí
 • reguluje specifické procesy v nervovém systému (jeho deficit zvyšuje riziko degenerativních poškození mozku, snižuje mentální výkonnost a zvyšuje také pravděpodobnost psychických potíží, nejčastěji deprese)

 

Z výše uvedeného výčtu je jasné, jak moc je vitamin D pro náš organizmus důležitý. Nejčastěji jeho podpůrných vlastností využívají osoby trpící osteoporózou, lidé, kteří prodělali zranění, osoby se slabší imunitou, dále se osvědčil při posílení prevence vzniku vysokého tlaku a nejrůznějších druhů závažných imunitních onemocnění. Hovoří se i o prospěšnosti u astmatiků (snížení záchvatů), alergiků, lidí trpících cukrovkou, roztroušenou sklerózou… V neposlední řadě jej vítají i nastávající maminky: působí preventivně proti vzniku preeklampsie i těhotenské cukrovky.

Vitamin D najdeme především v:

 • tučných rybách, jako jsou tuňák, makrela nebo losos
 • rybím oleji
 • másle
 • cereáliích
 • ovocných džusech

 

Aby se dobře vstřebával… Je nutné dodržovat několik pravidel. Při tvorbě vitamínu D je nepostradatelná kyselina pantotenová, kterou nabízíme v kapslích TROMBOSERIN Multivitamín. Jeho vstřebávání narušují některé prostředky na hubnutí nebo laxativa – jednoduše sníží vstřebání vitaminu D ze stravy. Přeměnu vitamínu na jeho aktivní – prospěšnou – formu výrazně snižuje alkohol. Deficit vitaminu D je až podezřele častý a my mnohdy ani nevíme, že jím trpíme.

Důležitost stavu jater a ledvin

Dalším důležitým článkem na cestě k aktivní formě vitaminu D jsou játra a ledviny, proto musíme pečovat i o tyto orgány. Tedy nepít nadměrné množství alkoholu (i pivo je alkohol), omezit cukry, nepřejídat se a dbát na správný pitný režim.

Jak dodat vitamin D

Podle nejnovějších výzkumů se pro aktivaci imunitních procesů v těle, a tedy pro lepší zvládání infekce, doporučuje mít hladinu vitaminu D 100-125 nmol/l. Jde o hodnotu, která se měří v laboratoři z krve. Lépe tak zvládneme infekce. Česká populace ho má ale mnohem méně, velmi často pod dolní hranicí optima, což je 50 nmol/l.
K dosažení dostatečné denní dávky je třeba zkonzumovat 1 000 – 2 000 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu D. Pro aktivaci imunitních procesů se doporučuje denně přijmout přibližně 2 000 IU. Jiné dávky jsou určené pro kojence, malé děti, těhotné a ženy po menopauze… Těmto lidem by měl doporučenou denní dávku navrhnout ošetřující lékař.
Zajímavostí je, že obézní pacienti mají potřebnou denní dávku až třikrát vyšší. A nyní si představte, kolik ryb či jiných potravin byste denně museli sníst, abyste měli příjem 1 000 IU denně. Je to například 200 gramů lososa a 200 gramů ementálu. Nebo také 300 gramů sardinek a jeden kilogram másla. To ale není reálné, denně na sluníčku taky nejsme, proto by prakticky každý z nás měl vitamin D doplňovat.
Odborníci proto doporučují dodávat do těla vitamin D pomocí doplňků stravy. Jak je vybrat? Rozlišujeme dva základní typy vitaminu D – D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol). D3 je zhruba čtyřikrát účinnější než D2.

Diochi dodává na trh vitamín D3 v malých, dobře polykatelných tabletách. Zároveň je vitamín D3 k dispozici v multivitamínovém doplňku stravy - CD Flavonoidy kapsle, které synergicky působí spolu s dalšími vitamíny C, B2 a rostlinnými extrakty z vinných hroznů (vč. resveratrolu) a černého bezu. Obsahuje i silice Tea tree, Vavřínu a Myrty.

Dalším z produktů s vitamínem D3 jsou kapsle TROMBOSERIN MULTIVITAMÍN, které kromě mnoha dalších vítamínů obsahují i extrakt houby ČAGA, který je velmi známý pro své účinky. (EU nám nedovoluje napsat které, proto je vyhledejte v herbářích).

Povolená zdravotní tvrzení: Působení Vitamínu D v organizmu:

 • přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
 • přispívá k normální hladině vápníku v krvi
 • přispívá k udržení normálního stavu kostí
 • přispívá k udržení normální činnosti svalů
 • přispívá k udržení normálního stavu zubů
 • přispívá k normální funkci imunitního systému
 • podílí se na procesu dělení buněk

 

 

 

 

 

 

 

Přejeme hodně zdraví

Vaše Diochi

Regenerace ve Sféře ®

linka zluta

sfera

Nemoci můžeme předejít, když vyrovnáme nedostatek energie v meridiánech. Cílem našich ryze českých přípravků je zharmonizovat energetickou síť dříve, než dojde k dlouhodobému energetickému úbytku.

 

Diochi Řecký Pentagram ®

linka zluta

pentagram

Regenerační systém, který celistvě pomáhá řešit důsledky zánětu projevujícího se oslabením energetického systému člověka. Pentagram začíná Alfou a končí Omegou, neboť člověk je Alfa i Omega všeho!